N, 2.02.2023

Poola võib koroonaviiruse kattevarju all abordiseadust karmistada

Poola võib koroonaviiruse kattevarju all abordiseadust karmistada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Avalike ürituste keelu tõttu korraldati Varssavis abordiseaduse karmistamise vastu meeleavaldus, kus osalejad istusid autodes.
Avalike ürituste keelu tõttu korraldati Varssavis abordiseaduse karmistamise vastu meeleavaldus, kus osalejad istusid autodes. Foto: Czarek Sokolowski/AP/Scanpix

Poola parlament hakkab täna arutama sealsete niigi rangete abordipiirangute karmistamist. Opositsiooni ja inimõiguslaste hinnangul võib valitsus püüda koroonakriisi kattevarju all eelnõu parlamendist läbi suruda.

Abordiga seonduv on Poolas tundlik teema. Tegu on Euroopa ühe kõige usklikuma riigiga, kus võimupartei Õigus ja Õiglus (PiS) soovib edendada oma konservatiivseid vaateid hoolimata märkimisväärsest avalikust vastuseisust.

Praeguse seaduse kohaselt on Poolas abordi tegemine lubatud neljal juhul. Raseduse võib katkestada, kui laps on saadud intsesti või vägistamise tagajärjel. Samuti juhul, kui rasedus seab ohtu ema elu ja tervise, raseduse katkestamine on lubatud ka olukorras, kus lootel on avastatud pöördumatu kahjustus.

Nüüd parlamenti jõudva eelnõuga soovitakse tühistada viimane neist tingimustest ja keelata abort olukorras, kus uuringud näitavad, et lootel on väärareng.

Religioossete väärtuste avaliku eluga sidumise eest võitlev PiS on näidanud üles mõningast tõrksust eelnõule parlamendis toetuse avaldamiseks enne 10. mail toimuvaid presidendivalimisi.

Abordiküsimus paneb PiSi dilemma ette, sest 2016. aastal tehtud ettepanek täieliku abordikeelu kehtestamiseks kutsus esile suured meeleavaldused ja partei pidi sellest taganema. 2018. aastal jõudis eelnõu leebemas vormis taas parlamenti, et keelata abordi tegemine loote väärarengu korral, nüüd tuleb see taas üle vaadata.

Abordiseaduse vastu korraldatud meeleavaldus Varssavis.
Abordiseaduse vastu korraldatud meeleavaldus Varssavis. Foto: WOJTEK RADWANSKI/AFP/Scanpix

Mõned usuvad, et kui võimupartei peaks abordiseaduse karmistamist toetama, siis võib see nende toetusele anda tugeva hoobi.

Samuti tekitaks probleeme ajastus. Kuna koroonaviiruse tõttu on avalikud kogunemised keelatud, ei oleks eelnõu vastastel võimalik isegi tänavatel oma meelsust demonstreerida. «See on keeruline teema ja ajastus on ebasoodne,» vahendas Reuters PiSi rahvasaadiku Tadeusz Cymanski sõnu.

Opositsioonisaadik Barbara Nowacka ütles Guardianile, et valitsus võib just praegust aega ära kasutada. «Nende jaoks on see parim aeg, et maksta tagasi võlad ultrakonservatiivsetele gruppidele. Kardame, et nad kasutavad ära fakti, et Poola kodanikud on praegu keskendunud oma tervisele ja tulevikule, aga mitte väärtustele, seksuaalharidusele ega naiste õigustele.»

Inimõigusorganisatsiooni Amnesty International Poola haru direktori Draginja Nadazdini sõnul muudab ajastus selle eelnõu veelgi hullemaks. «Ükskõik millal oleks häbiväärne nende vastutustundetult tagurlike seaduste läbisurumine. Aga teha seda Covid-19 kattevarju all on ebaeetiline tegu,» leidis ta.

Andrzej Duda.
Andrzej Duda. Foto: Mateusz Slodkowski/Zumapress.com/Scanpix

Poola parempoolsete seas on abordiseaduse karmistamisele suur toetus ning president Andrzej Duda ütles hiljuti katoliiklikule väljaandele Niedziela antud intervjuus, et kui seadus tema lauale jõuab, on ta valmis selle kinnitama. «Leian, et puuetega laste tapmine on lihtsalt mõrv,» sõnas PiSi liitlasest president.

Inimõiguslaste teatel on pandeemia tõttu Euroopas kehtestatud reisipiirangud võtnud mitmelt poolakalt võimaluse välismaal aborti teha. Mõned Poola kodanikud otsustavad raseduse katkestada Saksamaal, Slovakkias või teistes ELi riikides. Seda olukordades, kus abort oleks Poola seaduste kohaselt illegaalne või kui haiglad keelduvad rasedust katkestamast.

Arvamusküsitluste kohaselt hoiab Duda 10. mai valimiste eel eduseisu, kuigi koroonaviiruse pandeemia on valimiste toimumise kohta küsimusi tekitanud. PiS sooviks valimised korraldada posti teel, kuid vastavasisuline ettepanek võib parlamendis heakskiidu saada vaid mõni päev enne valimisi ja see ei pruugi jätta piisavalt aega ettevalmistusteks.

Opositsioon sooviks aga valimised edasi lükata, sest pandeemia on tõsiselt häirinud valimiskampaaniate korraldamist. Dudat süüdistatakse kampaaniaürituste jätkamise tõttu katses oma positsioonist kasu lõigata.

Sotsioloog Andrzej Rychard ütles Reutersile, et uus abordiseadus õõnestaks ilmselt PiSi ja konservatiivse võimuliidu ühtsust, mida on niigi kurnanud arutelud presidendivalimiste võimaliku edasilükkamise üle.

Märksõnad
Tagasi üles