Hiina õigustas teisipäeval otsust panna 80 vaidlusalusele Lõuna-Hiina mere saarele nimed, mis ärritab neile samuti pretendeerivaid naaberriike.
Peking pani vaidlusalustele Lõuna-Hiina mere saartele nimed
Hiina moodustas esmalt laupäeval Spratly ja Paraceli saarestikus uue halduspiirkonna, pühapäeval tehti loodusvarade ja tsiviilasjade ministeeriumi ühisavalduses teatavaks saarte nimed.
Nimekirjas on 80 saare, rahu, veealuse kõrgustiku, madaliku ja aheliku hiinakeelsed nimed ja geograafilised koordonaadid. 55 neist on vee all.
Viimati andis Hiina sellise nimekirja välja 1983. aastal, siis avaldati valdusaluse mereala 287 objekti geograafilised määratlused.
Hiina kõrval peavad osa Lõuna-Hiina merest enda omaks ka Vietnam, Taiwan, Malaisia ja teised riigid.
«Ükski riik ei saa nõuda omandiõigust veealustele moodustistele, kui need on kaugemal kui 12 meremiili maast. Nii et Hiina püüab kas teadmatusest või sihilikult rahvusvahelistest seadustest üle sõita,» märkis Briti mõttekoja Chatham House teadur Bill Hayton.
«Hiina on ratifitseerinud ÜRO mereõiguse konventsiooni (UNCLOS), mis ütleb väga selgelt, millele riigid võivad ja millele ei või territooriumina pretendeerida. Hiina näib väga kaugeid kohti enda omaks kuulutades minevat UNCLOS-iga vastuollu.»
Peking on viimastel aastatel kindlustanud oma territoriaalnõudeid Lõuna-Hiina merel tehissaarte ehitamise ja sõjalise kohalolu suurendamisega.