Norra algkoolides algas osa vanemate vastuseisust hoolimata õppetöö

Eelmisel nädalal taasavati Norras lasteaiad ja tänasest saavad koolidesse naasta algkooliõpilased.

FOTO: Pierre-Henry DESHAYES/AFP/SCanpix

Norra, kes on teatanud koroonaviiruse kontrolli alla saamisest, avas täna järjekordse sammuna piirangute kaotamisel õppetöö algklassides, kuigi paljud lapsevanemad pole otsuse üle õnnelikud.

Nädal pärast lasteaedade taasavamist naasid kuue- kuni kümneaastased õpilased pärast kuus nädalat kestnud distantsõpet koolidesse. Klasside suurus on piiratud 15 õpilasega.

Norra kehtestas koroonaviiruse leviku tõkestamiseks piirangud 12. märtsil ning on asunud neid järkjärgult leevendama. Täna lubati taasavada ka juuksurisalongid ja lubada inimesed dermatoloogide vastuvõtule. Endiselt on keelatud spordi- ja kultuuriüritused, jõusse jäävad sotsiaalse distantseerumise ja hügieeni soovitused. 

«Me ei tohi valvsust kaotada, peame tegema rasket tööd selle nimel, et viiruse levikut kontrolli all hoida,» ütles Norra peaminister Erna Solberg reedel. «Kui me hoolikad ei ole, võivad sellel olla teiste jaoks tõsised tagajärjed. Halvimal juhul peame piiranguid taas karmistama.»

Sugugi mitte kõik lapsevanemad pole koolide taasavamise üle õnnelikud. Eelkõige teeb neile muret tõsiasi, et pärast lasteaedade taasavamist eelmisel nädalal osutus mitme lasteaiakasvataja koroonatest positiivseks ja nad kardavad, et ka kooliõpetajad võivad viirust kanda.

«Ma ei üllatuks, kui olukord läheb pärast koolide taasavamist hullemaks,» kirjutas üks lapsevanem sotsiaalmeediavõrgustikus Facebook. «Minu laps ei peaks olema Covid-19 katsejänes.»

Vahetult enne lasteaedade avamist Norra ringhäälingu NRK tehtud küsitlusest selgus, et 24 protsenti lapsevanematest ei tahtnud oma lapsi lasteaedadesse saata. 13 protsenti vanematest polnud kindlad, kas lasteaedade avamine on õige otsus.

Eilse seisuga oli Norras 7505 kinnitust leidnud nakatumist ja 193 koroonasurma, kuid hospitaliseeritute arv on viimastel nädalatel oluliselt langenud. 

Tagasi üles