K, 6.12.2023

VIDEO ⟩ El Chapo kodukandis tähistati «narkopühaku» surma-aastapäeva

Copy
Püha Jesús Malverde büst temale pühendatud kabelis Culiacan kõrvuti narkoparun El Chapo ehk Joaquín Guzmáni kujukesega.
Püha Jesús Malverde büst temale pühendatud kabelis Culiacan kõrvuti narkoparun El Chapo ehk Joaquín Guzmáni kujukesega. Foto: PEDRO PARDO / AFP / SCANPIX

Hoolimata Mehhikos levivast koroonaviirusest tähistati Sinaloa osariigis Culicanis pühapäeval iga-aastase tseremooniaga kohaliku rahva seas populaarse Robin Hoodi laadse kangelase enam kui sada aastat tagasi hukatud Püha Jesús Malverde surma-aastapäeva.

Jesús Malverde oli 1900. aastate hakul Sinaloa osariigis tegutsenud lindprii, kes kohaliku legendi kohaselt röövis korrumpeerunud ametnikke ja jagas saagi vaestele. Versioonid Malverde surma osas 3. mail 1909 lahknevad: osa juttude kohaselt politsei hukkas ta, räägitakse aga ka surmast reeturliku sõbra käe läbi.

Väidetavalt keelduti Malverdele matust korraldamast, mistõttu jäi tema surnukeha tänavale roiskuma.

Mehhiko põhjaosas asuva Sinaloa osariigi elanikud ja sealse narkokaupmehed – piikonnast on pärit ka kurikuulus narkoparun El Chapo ehk Joaquín Guzmán – on tõstnud Malverde pühakustaatusesse.

Tänavu olid Malverde surma-aastapäeval korraldatavad pidustused siiski tagasihoidlikumad kui tavaliselt, sest paljud inimesed hoidsid kogunemisest koroonaviiruse hirmus eemale. Malvelrdele pühendatud kabeliga koostöös jagati hoopis pidupäeval rahvale toidukorve.

Sinaloa osariigi pealinn Culiacan on Mehhiko narkokultuuri häll. Seal on tekkinud ka eraldi rahvamuusika žanr narco-corrido, mis ülistab kõige hulljulgemate smugeldajate saavutusi.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles