Euroopa Parlamendi liikmed pooldavad Ungarile sanktsioonide kehtestamist

Postimees
Copy
Ungari peaminister Viktor Orbán täna kohtumisel Serbia presidendiga. Euroopa Parlament arutas eile Ungaris pandeemia tõttu kehtestatud eriolukorraga seonduvat.
Ungari peaminister Viktor Orbán täna kohtumisel Serbia presidendiga. Euroopa Parlament arutas eile Ungaris pandeemia tõttu kehtestatud eriolukorraga seonduvat. Foto: Marko Djurica/Reuters/Scanpix

Enamik Euroopa Parlamendi liikmeid leiab, et Ungaris uue koroonaviiruse pandeemia tõttu kehtestatud erimeetmed seavad ohtu demokraatia ja põhiõigused.

Parlamendiliikmete hinnangul peaks Euroopa Komisjon algatama Ungari suhtes rikkumismenetluse ning Euroopa Liidu Nõukogu peaks jätkama Euroopa Liidu lepingu 7. artikli kohaldamist, et kaitsta Ungari kodanikke ja õigusriigi põhimõtet.

Sel nädalal toimunud arutelus Euroopa Komisjoni asepresidendi Věra Jourová ja ELi eesistujariigi Horvaatiaga rõhutas enamik sõnavõtjaid, et Ungari valitsuse kehtestatud erakorralised meetmed Covid-19 pandeemia vastu võitlemiseks, sealhulgas piiramatu eriolukorra väljakuulutamine, pole kooskõlas ELi eeskirjadega. Parlamendiliikmed leiavad, et valitsuse volitused püsivas eriolukorras seavad ohtu Ungari demokraatia.

Mitmed Euroopa Parlamendi liikmed kutsusid Euroopa Komisjoni üles viima lõpule õiguslike muudatuste uurimine, alustama rikkumismenetlust ning ühtlasi peatama maksed Ungarile ELi pikaajalisest eelarvest, juhul kui Ungari ei järgi õigusriigi põhimõtet. Parlament kritiseeris ka nõukogu passiivsust ja rõhutas, et parlamendi algatatud artikli 7 kohane menetlus peab jätkuma.

Euroopa Parlament märkis juba oma 17. aprilli resolutsioonis, et Ungari otsused pikendada erakorralist seisukorda määramata ajaks, volitada valitsust langetama otsuseid dekreediga ja nõrgendada parlamendi järelevalvet on vastuolus Euroopa väärtustega.

Parlamendiliikmed rõhutasid, et kõik Covid-19 pandeemiaga seotud meetmed peavad olema kooskõlas õigusriigi põhimõttega, rangelt proportsionaalsed, selgelt seotud käimasoleva tervishoiukriisiga, ajaliselt piiratud ja korrapäraselt kontrollitavad.

Euroopa Komisjoni asepresident Věra Jourová ütles eile Euroopa Parlamendi saadikutele, et ühendus ei kavatse veel Ungari peaministri Viktor Orbáni valitsuse suhtes seaduslikke samme asuda, aga ta tõdes, et Ungaris toimuvat jälgitakse pingsalt. 

Ta kutsus ka kõiki teisi liikmesriike üles loobuma pandeemia tõttu kehtestatud poliitilistest erimeetmetest, kirjutas EUObserver.

«Euroopa Komisjon on väga valvas selles osas, kuidas liikmesriikide hädaolukorrameetmed mõjutavad põhiõigusi, õigusriigi põhimõtteid ja demokraatlikke väärtusi,» sõnas Jourová. «See on eriti oluline Ungari puhul, arvestades, millist ohtu kujutab erimeetmete tähtaja puudumine.»

Ungari peaministri kabinetiülem Gergely Gulyás ütles eile Budapestis, et valitsus lõpetab erimeetmed juuni lõpus, kui pandeemia arengud seda võimaldavad. 

Ungari europarlamendi saadik Andor Deli, kes kuulub Orbáni erakonda Fidesz, ütles, et talle meenutab arutelu Ungari erimeetmete üle näidiskohtuprotsessi.

«Paistab, et vasakliberaalsel tiival on fraktsioone, kes ei suuda hoiduda kuust kuusse Ungari ründamisest,» sõnas Deli.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles