Kreeka pikendab põgenikelaagrites liikumispiiranguid

Põgenikelaagrite elanike testimine Lesbose saarel asuvas ajutises testimispunktis.

FOTO: Manolis Lagoutaris/afp/Scanpix

Kreeka pikendab koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud liikumispiiranguid ülerahvastatud põgenikelaagrites vähemalt 7. juunini.

«Kogu riigis pikendati Covid-19 leviku vastaseid meetmeid vastuvõtu- ja tuvastamiskeskuste elanikele,» teatas migratsiooniministeerium avalduses.

Esimest korda kehtestati piirangud nii Kreeka mandriosas kui saartel asuvates põgenikelaagrites 17. märtsil. 

Mujal riigis alustati mai alguses piirangute lõdvendamist, ent põgenikelaagrite piiranguid pikendati. Esmalt teatati piirangute pikendamisest 10. mail, mil piirangute lõpptähtajaks seati 21. mai. Nüüd aga teatas Kreeka, et piiranguid pikendatakse uuesti ja vähemalt 7. juunini.

Ministeerium ei põhjendanud, miks pikendamist vajalikuks peeti, teatas uudisteagentuur AFP.

Kuigi Kreeka põgenikelaagrites on tuvastatud koroonaviirusse nakatunuid, pole ükski migrant teadaolevalt Covid-19 tagajärjel surnud.

Kokku on viirus Kreekas nõudnud 168 inimelu, nakatunuid on tuvastatud 2853. Nakatunutest tosin on põgenikelaagrites elavad migrandid. Seejuures pole ühtegi nakatunut tuvastatud Egeuse mere saarte laagrites.

Küll aga tuvastati koroonaviirus kahel mai alguses Lesbose saarele saabunud migrandil, kes andsid positiivse testi ja kes seejärel karantiini paigutati.

Kõige ülerahvastatumas, Moria laagris, pole tuvastatud ühtegi nakatunut, kinnitas valitsuse pressiesindaja Stelios Petsas paari päeva eest.

Inimõigusorganisatsioonid pelgavad, et piirangute pikendamine võib rikkuda migrantide õigusi.

«Me mõistame, et Covid-19st tingitud riskide maandamine peab olema prioriteet,» ütles ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Amet (UNHCR) Kreeka haru pressiesindaja Boris Cheshirkov.

Samas rõhutas ta, et erakorralised meetmed põgenikelaagrites tuleb tühistada nii pea, kui piirangud tühistatakse mujal Kreekas.

«Viiruspuhangu tõttu kehtestatud ajutisi meetmeid ei tohiks jätta paika kauemaks, kui hädavajalik,» ütles Cheshirkov.

Egeuse mere saartel asuvas viies laagris elab rohkem kui 33 000 asüülitaotlejat, kuigi ametlikult mahutaksid need laagrid vaid 5400 inimest. Veel 70 000 inimest viibib migrantide majutusasutustes Kreeka mandriosas.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles