Skandaal Boris Johnsoni abi ümber paisub

Peaminister Boris Johnsoni nõunik Dominic Cummings.

FOTO: PA/Scanpix

Briti peaministril Boris Johnsonil ei õnnestunud täna tõmmata joont alla oma väidetavalt koroonaviiruse reegleid rikkunud nõuniku Dominic Cummingsi ümber lahvatanud skandaalile; kasvab surve Brexiti halli kardinali lahkumiseks. 

Cummings oli juba enne koroonakriisi paljude brittide jaoks piksevardaks seoses oma rolliga 2016. aasta Brexiti-kampaanias, mille tulemusena Suurbritannia Euroopa Liidust lahkus.

Kõigi erakondade esindajad on ühinenud teadusekspertide ja isegi paljude vaimulikega, taunides Cummingsit, kes sõitis koos oma koroonaviirusse nakatunud abikaasaga läbi riigi ajal, kui ametlik soovitus brittidele oli püsida kodus. 

«Kui jätate mulje, et »nende« jaoks on üks reegel ja »meie« jaoks teine, siis õõnestate saatuslikult tunnet, et »oleme selles kõiges koos«,» ütles teadusnõunik Stephen Reicher usutluses telekanalile ITV. 

Johnson lausus pühapäeval üldsusele, et Cummings, kes sarnaselt peaministriga põdes samuti Covid-19, järgis isatundeid ja viis oma väikese poja vanavanemate juurde, kuna ta ise ja tema abikaasa olid haiged. «Usun, et ta talitas samamoodi, nagu oleks teinud iga lapsevanem,» ütles peaminister. 

Võrguleht ConservativeHome on avaldanud kasvava nimekirja peaministri konservatiivse erakonna liikmetest, kes nõuavad avalikult Cummingsi tagandamist. Esmaspäeval oli nimekirjas 16 nime, mida on veel vähe, et heita väljakutse Johnsoni 80-kohalisele enamusele alamkojas. Kuid veebisait Politico märkis, et ainuüksi nimekirja avalikustamine on peaministri jaoks «halb märk».

Tagasi üles