Kaitseministri abi asetäitja tuumaküsimustes Drew Walter rõhutas eile portaali Defense News järelepärimisele vastates, et Ühendriikide poliitika tuumakatsetustest hoidumisel ei ole muutunud.
Washington Post kirjutas laupäeval, et 15. mail arutati julgeolekuametkondade kõrgete ametnike kohtumisel võimaliku tuumakatsetuse korraldamist, sest valitsusametnike väitel viivad Venemaa ja Hiina läbi väikese võimsusega teste.
Jutt käib tegelikest tuumakatsetustest, kuna alates 1992. aastast on Ühendriigid korraldanud üksnes simuleeritud või lõhkeaineta katseid tuumaarsenali seisundi kontrollimiseks. Selle eest vastutab riiklik tuumajulgeolekuamet (NNSA), mis on energiaministeeriumi poolautonoomne haru.
Walteri sõnul on tema aru saanud, et kui president tehnilistel või geopoliitilistel põhjustel tuumakatsetust nõuab, on võimalik viia mõne kuu jooksul läbi «piiratud diagnostikaga väga kiire katsetus».
«Ma arvan, et see juhtuks üsna kiiresti.»
Lühikese ajaga korraldatava katsetusega ei saaks aga kuigi palju andmeid, suurem katsetus hulga kasulike andmete hankimiseks nõuaks mitmeaastast ettevalmistusaega, ütles Walter.
NNSA on 1993. aastast pärinevate presidendi suuniste järgi kohustatud tagama võimekuse viia tuumakatsetus läbi 24-36 kuu jooksul, ilmneb ametkonna dokumentidest. Katsetuse läbiviimise kiirus sõltub aga selle üksikasjadest, öeldakse samas.
Walteri sõnul on NNSA tema arvates valinud väja koha Nevadas, kus on võimalik tuumakatsetus korraldada.
Seadused seda ei keela, sest USA ei ole üldist tuumakatsetuste keelustamise lepingut (CTBT) ametlikult ratifitseerinud. See kukkus 1999. aastal senatis läbi.
Ka Hiina on CTBT allkirjastanud, aga mitte ratifitseerinud. Venemaa on seda teinud, aga USA kahtleb, kas Moskva ikka täidab lubadust tuumakatsetusi mitte läbi viia. Andmeid selle kohta ei ole.