Uuring: viiruskriis seab 86 miljonit last vaesusesse sattumise ohtu

Pakistanis elab umbkaudu 1,7 miljonit nn tänavalast, tegemist on maailma ühe suurema vastava näitajaga.

FOTO: ZUMAPRESS.com / Scanpix

Üleilmse koroonaviiruse kriisi majanduslikud tagajärjed võivad 2020. aasta lõpuks seada vaesusesse sattumise ohtu kuni 86 miljonit last, selgus ÜRO kolmapäeval avaldatud uuringust.

ÜRO lastekaitseorganisatsiooni UNICEF ja rahvusvahelise abiühenduse Save the Children ühisest uuringust selgus, et vaesusest mõjutatud laste hulk maailmas ulatub aasta lõpuks 672 miljonini, mida on 15 protsendi võrra rohkem aasta varasemaga võrreldes.

Ligi kaks kolmandikku neist lastest elab Sahara-taguses Aafrikas ja Lõuna-Aasias.

Kuid pandeemiaga seotud tõus leiab peamiselt aset Euroopas ja Kesk-Aasias, märgib uuring, mis võtab arvesse Maailmapanga ja Rahvusvahelise Valuutafondi prognoose ning rahvastiku statistikat umbes sajakonnast riigist.

«Perekondade finantsraskuste ulatus ja sügavus ähvardab anda tagasilöögi aastaid kestnud laste vaesuse vähendamise nimel tehtud edusammudele ja jätta lapsed ilma elementaarsetest teenustest,» ütles UNICEF-i tegevjuht Henrietta Fore avalduses.

Save the Children juht Inger Ashing ütles, et kohese ja otsustava tegutsemisega on võimalik ennetada ja saada kontrolli alla pandeemiline oht, millega maailma vaeseimad riigid ning osa kõige haavatavamatest lastest silmitsi seisavad.

Ashing hoiatas, et paljud lapsed on äärmiselt haavatavad ning neid võib ähvardada nälg ja alatoitumine isegi lühiajalises perspektiivis, mis omakorda võib mõjutada neid kogu eluks.

Organisatsioonid kutsusid valitsusi kiirelt laiendama oma sotsiaalkindlustussüsteeme ja võimaldama tasuta koolilõunaid, et vähendada veidigi pandeemiast tingitud mõju.

Tagasi üles