Taanis võib hakata robot koroonateste tegema

Koroonaviiruse proovi võtmine.

FOTO: Prabin Ranabhat/ZUMAPRESS.com/Scanpix

Taani teadlased on töötanud välja roboti, mis suudab ohutult uue koroonaviiruse teste läbi viia. Roboti kasutamise vähendaks tervishoiutöötajate haigestumisriski.

Lõuna-Taani ülikool teatas eile, et uurijad on saanud valmis esimese täielikult automatiseeritud roboti, mis suudab inimeste kurgust testimispulgaga koroonaviiruse proove võtta, vahendab Deutsche Welle.

Masin kasutab 3D printeriga toodetud «kätt», mida vahetatakse automaatselt iga patsiendi jaoks.

Robot võtab proovi spetsiaalselt välja töötatud tarvikuga, mis liigub täpselt sellesse kurgupiirkonda, kust koroonaproov tuleks võtta. Seejärel paigutab robot testimispulga purki ja sulgeb selle kaane.

Prototüübi arendamisel on olnud tegevad kümme teadlast, kelle ülesanne oli valmistada robot võimalikult kiiresti. Kokku kulus ülesandeks vaid neli nädalat.

«Ma olin üks esimestest, kellelt robot analüüsi võttis,» lausus projekti juht professor Thiusius Rajeeth Savarimuthu. «See läks väga hästi. Ma olen endiselt siin.»

«Ma olin üllatunud, kui pehmelt suutis robot tabada pulgaga paika kurgus, kuhu see pidi jõudma, seega oli asi väga edukas,» lisas ta.

Selline leiutis võib vabastada tervishoiutöötajad monotoonsest testide tegemisest ja mis peamine, vähendada nende kokkupuudet haigusega.

Arendusmeeskond avastas huvi sellise tehnoloogia vastu Odense ülikooli haigla kolleegidega rääkides. Haigla tervishoiujuhi Kim Brixeni sõnul on suur eelis selles, et robotid ei väsi ega tüdine üksluisest tööst.

«Praegu võtavad kurguproove Covid-19 tuvastamiseks tervishoiueksperdid, kuid töötingimused võivad olla väljakutseks,» sõnas Brixen. «Ülesanne eeldab pikki tööpäevi täis üksluist tööd. Samal ajal vajatakse töötajaid teiste ülesannete täitmiseks.»

Roboti prototüübi katsetused patsientidel kasutamiseks loodetakse saada valmis juuni lõpuks. Plaanid robot turule tuua on suunatud sügisesse, kui peaks puhkema koroonaviiruse teine või kolmas laine.

Samuti võib tehnoloogia aidata testida teisi viiruseid, näiteks grippi.

Tagasi üles