Austria on paindumatult vastu ELi päästepaketile

Austria rahandusminister Gernot Blümel pressikonverentsil Viinis mai keskel.

FOTO: Alex Halada / imago images / Scanpix

Austria on jätkuvalt vastu Euroopa Komisjoni esitatud 750 miljardi euro suurusele päästepaketile, millega soovitatakse toetada koroonaviiruse pandeemias kannatada saanud maade majandust, sest riigi rahandusministri Gernot Blümeli sõnul paneb see liiga suure koorma Austria maksumaksjatele.

«Austria ei nõustu selle paketiga,» lausus Blümel riigi avalik-õigusliku ringhäälingu ORF raadiokanalile. «Miks? Sest see paneb Austria maksumaksjate õlule lihtsalt liiga suure koorma. Sellepärast on meil vaja uusi kõnelusi, kus me oleme valmis osalema.»

Euroopa Komisjon esitles läinud nädalal kava, mille kohaselt laenaks EL raha ning jagaks sellest kaks kolmandikku riikidele toetustena ning ülejäänu laenuna, katmaks majanduskahju, mis on tekkinud koroonaviiruse leviku takistamiseks rakendatud meetmete tõttu, kirjutas Euractive.

Suurem osa rahast peaks minema viirusest enim kannatada saanud Itaaliale ja Hispaaniale.

Abipaketi peavad heaks kiitma kõik ELi liikmesmaad ning Blümeli sõnavõtt viitab, et ilma muudatusteta riik päästepaketti toetama ei asu.

Koos Hollandi, Rootsi ja Taaniga nn ihnesse nelikusse arvatud Austria on varem nimetanud väljapakutud paketti kõneluste alguspunktiks.

Abipaketi peavad heaks kiitma kõik ELi liikmesmaad ning Blümeli sõnavõtt viitab, et ilma muudatusteta riik päästepaketti toetama ei asu.

Päästepaketi ettepanekuga tuli Euroopa Komisjon välja samal ajal, kui esitleti ka ELi pikaajalist eelarvekava aastateks 2021–2027. Selle mahuks on kavandatud 1,1 triljonit eurot ning see vajab samuti kõigi ELi riikide ja Euroopa Parlamendi heakskiitu.

«Komisjoni ettepanek koos Euroopa eelarve ja rekonstruktsioonifondiga tähendaks, et Austria peaks panustama ligi kaks protsenti oma SKTst,» lausus Blümel ORFile. «Seda oleks kaks kord rohkem kui minevikus. Meile pole see vastuvõetav.»

Tagasi üles