EL kannustab võitlema pandeemiat 5G-võrguga seostavate libauudistega

Kaitsemaskis mees möödumas Londonis seinale kritseldatud kirjast «Koroona tekitati selleks, et ehitada 5G-nutivõrku!».

FOTO: Hannah McKay / Reuters / Scanpix

5G-võrgu arendamisest majanduskasvule tuge lootvad Euroopa Liidu (EL) riigid soovivad innukalt võidelda vandenõuteooriatega, mis seostavad koroonaviiruse levikut uue tehnoloogiaga ning mille tõttu on mitmel pool Euroopas süüdatud sidemaste.

Telekomisektori lobiühenduste ETNO ja GSMA andmeil on alusetud väiteid sidesüsteemide ja pandeemia seotusest viinud enam kui 140 mobiilimasti süütamiseni kokku kümnes riigis ning rünnatud on ka seadmete hooldustöötajaid, kirjutas Euractive.

Vastavalt Reutersi käsutusse jõudnud ELi dokumendile väljendasid ühendused liikmesmaad eelmisel reedel digiteemade arutamiseks peetud videokonverentsil oma muret vandenõuteooriate ja libauudiste leviku pärast.

Euroopa Liidu Nõukogu ministrid rõhutasid dokumendis 5G-võrke puudutava valeinformatsiooni levikuga võitlemise olulisust, toonitades seejuures, et eriti tähtis on kummutada väited, nagu kujutaks need võrgud endast ohtu inimeste tervisele või oleks kuidagi seotud Covid-19ga.

Ka Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on lükanud peamiselt sotsiaalmeedias levivad alusetud väited ümber, toonitades, et viirused ei saa levida raadiolainete ega mobiilivõrkudega ning et Covid-19 on levinud ka riikidesse, kus pole 5G-võrke.

Sarnaste avaldustega on esinenud ka Euroopa Komisjon.

EL loodab, et 5G-tehnoloogia arendamine aitab ühendusel kiiremini taastuda koroonaviiruse pandeemia põhjustatud majanduskriisist ning võistelda edukamalt Ameerika Ühendriikide ja Hiinaga.

Tagasi üles