R, 12.08.2022

Hongkongi parlament viskus Hiina hümni kaitsele

DW/AFP/BNS
Hongkongi parlament viskus Hiina hümni kaitsele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Turvamehed koristavad Hongkongi parlamendis demokraatiameelse seadusandja pillatud haisvat vedelikku.
Turvamehed koristavad Hongkongi parlamendis demokraatiameelse seadusandja pillatud haisvat vedelikku. Foto: AFP / Scanpix

Hongkongi parlament võttis demokraatiameelse fraktsiooni protestidest hoolimata täna vastu seaduse, mis keelab Hiina riigihümni solvata.

Kriitikute sõnul on selle eesmärk suruda maha eriarvamused rahutus poolautonoomses finantskeskuses.

Eelnõu poolt hääletas 41 rahvaesindajat ja vastu vaid üks. Demokraatiameelne fraktsioon keeldus hääletamast ja hõikus seadust taunivaid avaldusi.

Pekingit ärritab, et hongkonglased, eriti jalgpallifännid, karjuvad sageli rahulolematusest Hiina režiimiga hümni maha.

Seadus, millele peab jõustumiseks alla kirjutama Hongkongi liider Carrie Lam, karistab «Vabatahtlike marsi» sihiliku solvamise eest kuni kolmeaastase vanglakaristuse ja rahatrahviga kuni 50 000 Hongkongi dollarit (6450 USA dollarit).

Enne hääletust katkestati debatt demokraatiameelsete seadusandjate protesti tõttu.

Seadusandja Ray Chan tõstis plakati kirjaga «Mõrvarlik režiim haiseb kümme tuhat aastat» ja sammus parlamendisaali ette, käes Hiina paberlaternasse peidetud pott teravalõhnalise vedelikuga.

Kui turvamehed üritasid teda peatada, pillas ta laterna ja poti maha, ning visati istungilt välja. Ka temaga koos protestinud saadikul tuli lahkuda.

Ülejäänud parlamendiliikmed tuli saalist evakueerida ning kohale kutsuti politsei ja tuletõrje.

Demokaatiameelsed parlamendiliikmed näevad Hiina riigihümni solvamise seadusevastaseks sätestavas eelnõus Hongkongi väljendusvabaduse ja Mandri-Hiinaga võrreldes suuremate õiguste kärpimist.

Märksõnad
Tagasi üles