Prantsuse veinitootjad müüvad ülejäägid desinfitseerimisgeeliks

Veninkelder.

FOTO: MIGUEL MEDINA/AFP/Scanpix

Destilleerijatele anti luba Euroopa Liidu toetusega plaanis koguda kaks miljonit hektoliitrit müümata veini, et sellest desinfitseerimisvahendit ja muud vajalikku toota.

Prantsuse veinitegijad müüvad koroonaviiruse tõttu ostmata jäänud kauba desinfitseerimisvahendi ja etanooli tootmiseks, et teha ruumi uuele toodangule.

Valitsusagentuuri FranceAgriMer sõnul vajab destilleerimist ligi kolm miljonit hektoliitrit, mis peegeldab koroonapandeemia tõttu langenud veinimüügi näitajaid, kirjutab The Guardian.

Veinitegijad on saanud baaride ja restoranide sulgemisest hoobi nii Prantsusmaal kui mujal. Lisaks Covid-19 piirangutele on kahanenud ka eksport Ameerika Ühendriikidesse pärast Donald Trumpi poolt kehtestatud 25 protsendi suuruseid tariife.

FranceAgriMeri sõnul saab alates tänasest 33 destilleerijat õiguse koguda kaks hektoliitrit müümata jäänud veini, et muuta see etanooliks ja alkoholi baasil valmistatud geeliks.

Erakordne meede sai heakskiidu Brüsselilt ning EL rahastab destilleerimist, lisas agentuur.

Veinitegijatel on 19. juunini aega sooviavaldust esitada ja anda teada kogustest, kui palju veini nad töötlemiseks anda soovivad. Neile makstakse 78 eurot hektoliitri kohta geograafilise märgistusega veinide pealt ja 58 eurot hektoliitrist ilma märgistuseta veinidelt.

Sarnaseid meetmeid rakendatakse ka Hispaanias ja Itaalias veiniülejääkide käitlemiseks.

Destilleerimisel toodetud alkoholi kasutatakse ravimi- ja kosmeetikatööstuses ning kätepuhastusgeeli valmistamiseks.

FranceAgriMeri juhataja Didier Josso märkis: «Destilleeritud veini ei hakata mingil juhul kasutama kange alkoholi tootmiseks.»

Umbes 500 Burgundia veinitootajt on annetanud 3000 pudelit veini, millest kolmandik tippklassi toodang, et koguda oksjonil toetust kohalikele haiglatele. Esimene oksjon toimub 13. juunil, tipptoodang läheb müüki 22. juunil.

Tagasi üles