Alūksne linnapea Arturs Dukulis, kelle haldusalas Läti maavägede sõjakool ning Zemessardze (Maakaitse) staap asuvad, püüdis tulevasi projekte silmas pidades kriitilisi väljaütlemisi idanaabri aadressil vältida.
Samas linnapea kinnitas, et 2018. aastal tutvustasid külalised Venemaalt rahvasaadikutele, kuidas töötavad Venemaal online-kaamerad, mis olevat mõeldud tulekahjusid avastama. Alūksne linnasaadikutele tundus puhkajate ohutust tagavate jälgimisseadmete idee alguses huvipakkuv ning projekti maksumuseks hinnati 340 – 380 tuhat eurot.
Kaamerate katkematu töö pidi tagama Vene firma Formoza-Servis, mille kodulehel pakutakse klientidele teenuseid alates tahmakasseti vahetamisest ning lõpetades kaameratest ja anduritest koosnevate jälgimissüsteemidega.
Tähelepanu väärib aga tõsiasi, et Venemaa Föderaalne Julgeolekuteenistus (FSB) on väljastanud Formoza-Servisile loa töötamiseks riigisaladusega. Teadaolevalt oli Vene delegatsioon tungivalt soovitanud kaasata projekti just seda firmat. Seega oleks kaameratest saadud info talletatud Venemaal asuvatesse serveritesse.
Samuti olid venelased lubanud, et vaatlusseadmed ühendatakse Läti päästeteenistuse ja teiste siseministeeriumi ametkondadega. Kuid sel moel oleks Vene luurel tekkinud lihtne võimalus pääseda ligi lõunanaabrite päästeteenistuse, kiirabi ja politsei infosüsteemidele.
«Nekā personīga» andmetel oli kavas paigaldada vähemalt kaks kaamerat sõjakooli ja Zemessardze staabi lähedusse, nii et nende vaatevälja ulatuks ka baasi viiv tee. Vaatlusseadmed oleksid edastanud serveri haldajatele infot Läti relvajõudude kohta ööpäevaringselt. Pole välistatud, et idanaabri eriteenistused oleksid korraldanud «õnnetusjuhtumi», et näha, kuidas Läti relvajõud reageerivad.