USA teadlased kutsusid Facebooki mitte andma vihakõnele platvormi

Facebooki asutaja ning tegevdirektor Mark Zuckerberg Washingtonis parlamendikomisjoni kuulamisel 23. oktoober 2019.

FOTO: Reuters / Scanpix

Facebooki juhi Mark Zuckerbergi rahastatud teadlased on seisukohal, et USA presidendil Donald Trumpil ei tohiks olla voli kasutada sotsiaalmeediaplatvormi «valeinformatsiooni ja pingeid õhutavate avalduste levitamiseks». 

Teadlased, nende seas 60 õppejõudu, pöördusid Zuckerbergi poole kirjas laupäeval ja palusid tal kehtestada karmimad meetmed valeinformatsiooni ja õhutava keele kasutamisele, mis kahjustab inimesi. Seda peaks iseäranis tegema hetkel kestvate rassilist ebaõiglust puudutavate meeleavalduste ajal, lisati. 

Pöördumises öeldi, et valeinformatsiooni ja lõhestava keele kasutamine läheb vastuollu tehnoloogia kasutamisega haiguste ennetamiseks ja kaotamiseks, laste harimise edendamiseks ja kriminaalõigussüsteemi muutmiseks.  

Pöördumisele kirjutas alla enam kui 160 inimest. Nendest kümme protsenti moodustavad isikud, kes töötavad Zuckerbergi ja tema abikaasa Priscilla Chani rahastatud fondides, ütles Harvardi meditsiinikooli õppejõud Debora Marks, kes töötab programmis Chan Zuckerberg Initiative, mille eesmärk on võidelda neurodegeneratiivsete haiguste vastu, nagu Alzheimeri ja Parkinsoni tõbi. 

Kirja autorid on iseäranis vastu Zuckerbergi otsusele mitte märkida vägivallale õhutava kõnena Trumpi avaldust Minneapolise rahutuste kohta, mis kõlas «kui algab rüüstamine, algab tulistamine» (inglise keeles «when the looting starts, the shooting starts»). 

Zuckerberg ütles reedel, et uurib võimalusi «tegeleda (reegleid) rikkuva või osaliselt rikkuva sisuga viisil, mis ei hõlma binaarset jäta-postitus-alles või võta-see-maha valikut».

«Ma tean, et paljud teist arvavad, et oleksime pidanud presidendi postitusi eelmisel nädalal mingil viisil markeerima.»

«Meie praegune reeglistik näeb ette, et kui sisu on tõepoolest vägivallale õhutav, siis õige... (käik) on see sisu maha võtta, mitte lasta inimestel seda näha hoiatuslipu taga. Need eeskirjad ei näe ette erandeid poliitikutele või uudisväärtuslikkusele,» sõnas Zuckerberg. 

Tagasi üles