/nginx/o/2020/06/09/13142879t1hb801.jpg)
Itaalia paremäärmuslaste juhtfiguuri Matteo Salvini toetus on järsult langenud, kuna koroonaviiruse pandeemia on tagaplaanile jätnud tema immigratsioonivastased sõnumid. Tema erakond Liiga avaldab aga valitsusele endiselt survet.
Salvini on viimasel ajal olnud meedias pea märkamatu. Eelmise aastaga võrreldes on erinevus ilmne. Toona oli poliitik pidevalt pildis, lõhkudes lõpuks koalitsioonivalitsuse oma katsega peaministriks tõusta.
Endine asepeaminister ja siseminister kukutas Liiga koalitsiooni populistliku Viie Tähe Liikumisega (M5S), kuna tema võimuhaaramise katse osutus taktikaliseks valearvestuseks. Peaministriks tõusmise asemel vaatas Salvini hoopis pealt, kuidas tema endine koalitsioonipartner M5S moodustas valitsuse koos vasaktsentristliku Demokraatliku Parteiga (PD).
Sellest ajast saati on peaminister Giuseppe Conte toetus tõusnud 60 protsendi peale, Salvini toetus on aga kolinal 30 protsendi peale kukkunud. Küsitluste kohaselt oleks 26 protsenti itaallastest valmis tema erakonna poolt hääletama, kuigi kannatanud on ka partei. Veel eelmise aasta Euroopa Parlamendi valimiste ajal oli Liiga toetus 34 protsenti. Siiski on endiselt tegu Itaalia populaarseima poliitilise parteiga.
«Tema lemmikteemaks olev immigratsioon on koroonaviiruse kriisi tõttu surutud taustale,» selgitas Vincenzo Galasso Milano Bocconi ülikoolist.
Salvini pole pandeemia ajal kindlat meelt näidanud. Algselt oli ta liikumispiirangute kehtestamise vastu, kuid tegi siis kohutava statistika valguses kannapöörde. «Ta ei suutnud end valitsuse tegevusest eristada, mida ta immigratsiooni abil alati teinud on,» rääkis Galasso.
Viirusekriisi ajal otsustas Itaalia teha paljudest ebaseaduslikest sisserändajatest töölubade andmisega seaduslikud sisserändajad. Tegu oli otsusega, mis ei kutsunud esile erilist pahameelt.
Liiga ridades on Veneto maakonna liidri Luca Zaia toetus märgatavalt tõusnud tänu kriisi haldamisele koroonaviirusest eriti rängalt mõjutatud Põhja-Itaalias. Salvini pole aga loobunud isiklikust eesmärgist võim taastada. Ta tegi taas üleskutse erakorraliste valimiste korraldamiseks ja süüdistas valitsust selgete ideede puudumises.
«Palume inimestel hääletada valitsuse poolt, mis kestaks viis aastat ja millel oleks selged ideed,» ütles Salvini eile ajalehes La Stampa avaldatud intervjuus. «See valitsus peab kaduma,» ütles Salvini, väites, et sisevõitlus halvab koalitsiooni töö. Liiga liider on sisuliselt juba valimiskampaaniat alustanud, reisides eelmisel nädalal Lõuna-Itaalias asuvasse Campaniasse. Sel nädalal külastab ta Marchet ja Abruzzot riigi keskosas.
/nginx/o/2020/06/09/13142884t1hf8d0.jpg)
Salvini püüdis oma toetajaid 2. juunil mobiliseerida, korraldades Roomas massiürituse koos postfašistliku partei Itaalia Vennad juhi Giorgia Meloniga. Üritust ei saatnud aga edu. «Inimesed ei austanud absoluutselt sotsiaalse distantseerumise reegleid. Seda kritiseeriti laialdaselt ja see saatis signaali juhist, kes pole alati mõistlik,» selgitas ebaõnnestumise põhjuseid Bologna ülikooli ajaloolane Alessandro Giacone.
Meloni enda erakonna populaarsus on märgatavalt tõusnud. Kui 2018. aasta valimistel toetas erakonda 4,3 protsenti inimestest, siis täna hääletaks Itaalia Vendade poolt 14,6 protsenti valijatest. Küsitluste kohaselt toetab võimuerakondi PD ja M5S täna vaid 36 protsenti valijatest, 2018. aasta valimistel oli nende kahe erakonna toetus kokku 51 protsenti.
Giacone sõnul saadaks Liigat ja teisi paremäärmuslikke erakondi erakorralistel valimistel tõenäoliselt edu. «Kõik sõltub sellest, millise liidu Salvini loob,» leidis ta. Eksperdi sõnul pole Salvini päris kindel, mida ta teha kavatseb. Kui parteijuhi enda eelistuseks oleks Euroopa-vastane allianss koos Meloniga, siis Liiga ridades on ka neid, kes tahaksid valida mõõdukama liini ja ajada asju koos paremtsentristist endise peaministri Silvio Berlusconiga. Just seetõttu pole Giacone hinnangul Salvini poliitiline positsioon praegusel hetkel kuigi selge.