«Tuulest viidud» kõrvaldati HBO Maxi voogedastusplatvormilt

Kaader filmist «Tuulest viidud».

FOTO: Imago/ScanPix

Margaret Mitchelli samanimelisel romaanil põhinev USA mängufilm «Tuulest viidud» («Gone with the Wind») kõrvaldati eile voogedastusplatvormilt HBO Max, sest televõrgud on sunnitud rassismi- ja politseivägivalla vastaste protetide tõttu oma sisu üle vaatama.

1939. aastal valminud ja mitu Oscarit pälvinud Victor Flemingi linateos on valitud korduvalt kõigi aegade parimaks filmiks, kuid orjade ja kangelaslike orjapidajate elu kujutamisele selles on saanud viimasel ajal osaks kriitika.

««Tuulest viidud» on oma aja produkt, mis kujutab mõningaid etnilisi ja rassilisi eelarvamusi, mis on kahjuks olnud Ameerika ühiskonnas igapäevased,» ütles HBO Maxi pressiesindaja. «Need rassistlikud kirjeldused olid valed toona ja on valed ka täna, ja meile tundus, et hoida seda filmi nimekirjas ilma igasuguste selgituste ja hukkamõistuta oleks vastutustundetu.»

Ühendriikides puhkesid 25. mail meeleavaldused mustanahalise George Floydi tapmise tõttu vahistamise käigus. Protestijad nõuavad politseireformi ja rassistliku pärandi sümbolite kõrvaldamist.

Raamatu «12 aastat orjana» autor John Ridley ütles esmaspäeval Los Angeles Timesile, et «Tuulest viidud» tuleb voogedastusest maha võtta, sest see eirab orjanduse õudusi ja põlistab mustanahaliste kohta kujundatud stereotüüpe.

HBO Max ütles, et nad panevad filmi hiljem tagasi, kuid varustatuna dikussiooniga selle ajaloolisest kontekstist. Midagi filmist välja ei lõigata.

Tagasi üles