Ungari parlament tühistas valitsuse erivolitused
Täiendatud kell 15.34!

Ungari peaminister Viktor Orbán.

FOTO: Reuters / Scanpix

Ungari parlament hääletas teisipäeval valitsusele koroonaviirusega võitlemiseks antud erivolituste tühistamise poolt.

Volituste kehtestamine mõne kuu eest tõi kaasa terava rahvusvahelise kriitika ja kartuse, et Ungari peaminister Viktor Orbán püüab oma võimu suurendada.

Parlament, kus enamus on Orbáni Fideszi erakonnal, võttis 192 poolt- ja mitte ühegi vastuhäälega vastu valitsuse ettepaneku tühistada ohuolukord ja valitsusele COVID-19 kriisiga toimetulekuks antud erivolitused.

Eriolukord lõpeb ametlikult hiljem sel nädalal, kui parlamendiotsuse tekst avaldatakse.

Samas hoiatasid mitmed tunnustatud ja valitsuse suhtes kriitilised valitsusvälised organisatsioonid ühisavalduses, et erivolituste lõpetamine on vaid «optiline illusioon», mis jätab võimudele jätkuvalt laienenud volitusi.

Koroonaviiruse kaitse seadus, mille parlament võttis vastu 30. märtsil, on võimaldanud valitsuskabinetil riiki juhtida dekreetide alusel kuni eriolukorra lõppemiseni.

Võrdlemisi varakult liikumispiirangud kehtestanud Orbán ütles varem, et seadlustepõhine valitsemiskord on võimaldanud tal kriisi ajal kiirelt ja efektiivselt reageerida.

Ungari on koroonakriisi võrdlemisi leebelt üle elanud, ligi 10 miljoni elanikuga riigis on veidi enam kui 4000 nakkus- ja umbes 560 surmajuhtu.

Kriitikud nii kodu- kui välismaal aga ütlesid, et seadusel ei ole ajapiirangut ning seda on võimalik ära kasutada. Ühtlasi süüdistavad nad Orbáni kriisi ärakasutamises selleks, et Euroopa Liidu liiget Ungarit autoritaarsuse poole tüürida.

Euroopa Parlament võttis aprillis vastu otsuse, millega kuulutas Ungari rakendatud meetmed «sobimatuteks Euroopa väärtustega».

Budapest nimetas kriitikat «valeuudisteks» ning ütles, et seadus on proportsioonis ning seda on võimalik parlamendil igal ajal lõpetada või põhiseaduskohtul üle vaadata.

Ungari opositsioonierakonnad ja erinevad õiguslaste vabaühendused nii kodu- kui välismaal on nimetanud erivolitusi «diktaatorlikeks» ning öelnud, et Orbán kasutab neid pigem oma võimu kinnistamiseks kui koroonaviiruse vastu võitlemiseks.

Erivolituste hulka kuulusid muuhulgas ka võimalike vanglakaristuste määramine pandeemiaga hirmutamise eest, mis vallandas mure sõnavabaduse ohtu sattumise üle. Politsei algatas enam kui sada juurdlust selle punkti alusel ning pidas ajutiselt kinni mitu inimest, ehkki ükski juhtum kohtusse pole jõudnud.

Tagasi üles