Iraanis mõisteti surma 2017. aasta meeleavaldustega seotud ajakirjanik

Iraani valitsusvastane meeleavaldus 2017. aasta detsembris pealinnas Teheranis.

FOTO: AP / Scanpix

Iraani kohus mõistis teisipäeval surmanuhtluse ajakirjanikule, kelle tegutsemine internetis aitas kaasa 2017. aasta üleriigilistele protestidele.

Ruhollah Zam naases teadmata asjaoludel Iraani ning võeti vahi alla. Kohtusüsteemi kõneisik Gholamhossein Esmaili teatas teisipäeval Zamile määratud karistusest.

Zam haldas AmadNewsi nimelist veebilehte, kuhu postitati piinlikkust tekitavaid videoid ning informatsiooni Iraani ametnike kohta. Ta elas ja töötas Pariisis, kuni teda veendi naasma Iraani, kus ta 2019. aasta oktoobris vahistati.

Zami näidati hiljem televisioonis üle kantud ülestunnistuste andmisel, kus ta oma rikkumisi tunnistas ning tehtu eest vabandas.

Zamil oli oma kanal telefonirakenduses Telegram, kus levitati infot 2017. aasta meeleavalduste kohta ning jagati meeleavalduse videoid. Nende tõttu sai ta toona kurikuulsaks, kaasa arvatud Iraani võimude seas, kes soovisid meeleavalduste lõppu.

Telegram sulges kanali pärast Iraani valitsuse kaebusi, et seal levitati infot selle kohta, kuidas valmistada bensiinipomme. Kanal jätkas hiljem teise nime all.

Zam on reformimeelse šiiavaimuliku Mohammad Ali Zami poeg, kes 1980-ndate aastate algul töötas valitsuse poliitika kujundajana. Vaimulik kirjutas 2017. aasta juulis Iraani meedias avaldatud kirja, kus teatas, et ei toeta oma poja AmadNewsi kanalit ega seal edastatavaid sõnumeid.

Tagasi üles