Uuring: 40 protsenti viirusekandjaist oli Itaalia linnas sümptomiteta

Haigla Roomas, mai 2020.

FOTO: Cecilia Fabiano/ZUMAPRESS.com/Scanpix Baltics

Üle 40 protsendi COVID-19 diagnoosiga inimestest ei ilmutanud ühes Itaalia linnas mingeid sümptomeid, selgub teisipäeval avaldatud uurimusest, mis näitab, et ilma sümptomiteta viirusekandjad võivad olla haiguse olulised levitajad.

Autorite sõnul näitab uurimus, kui tähtis on ulatuslik testimine ja viirusekandjate isoleerimine.

3200 elanikuga Vo linnas registreeriti esimene viirusest tingitud surmajuhtum veebruari lõpus. Kohe seejärel suleti linn kaheks nädalaks ning selle aja jooksul said uurijad viia läbi COVID-19 testimise enam kui 85 protsendi hulgas linnakese elanikest.

Leiti, et karantiini alguses oli nakatunud 2,3 protsenti Vo elanikest ning sulgemismeetme lõpetamisel 1,2 protsenti. Üle 40 protsendi positiivse testitulemuse andnud inimestest ei ilmutanud aga mingeid sümptomeid. 

Ajakirjas Nature avaldatud artikkel jõuab järeldusele, et kiire isoleerimine ja massiline testimine aitasid Vo's viirust tõhusalt tõrjuda.

«Kõigi kodanike testimine sõltumata sellest, kas sümptomeid on või ei ole, aitab viiruse levikuga toime tulla ja takistab puhangu ülekäte minekut,» ütles Andrea Crisanti kes töötab Padua Ülikooli molekulaarmeditsiini osakonna ning Londoni Kuningliku Kolledži loodusteaduste osakonna heaks.

Uurimismeeskond leidis, et sümptomiteta COVID-19 kandjate viiruskoormus on samasugune kui haigestunutel, mis tähendab, et nad levitavad viirust ise haigeks jäämata. 

Enrico Lavezzo Padova Ülikoolist järeldab: «Sümptomiteta viiruselevi on täiesti teadvustamatu ning sõltuvalt elustiilist ja elukutsest võib see nii jõuda suure hulga inimesteni, kui käitumist ei muudeta.»

Veel näitasid Vo andmed, et keegi alla kümneaastastest lastest ei andnud positiivset COVID-19 testitulemust – seda ka juhul, kui elati koos inimestega, kes viiruse tagajärjel surid. 

Ka eelmisel nädalal avaldatud kogu Euroopat hõlmanud uurimus kinnitas, et laste suremine COVID-19 tagajärjel on väga vähetõenäoline. 

Veel üks Vo uurimuse kaasautoreist Ilaria Dorigatti üleilmsest nakkushaiguste analüüsikeskusest MRC rõhutas järeldusi kommenteerides samuti viirusklastrite varajase avastamise ning õigeaegse isoleerimise tähtsust. Samuti peab ta selliseid andmeid olulisteks teejuhtideks valitsustele, kes teevad otsuseid piirangute leevendamise kohta. 

Tagasi üles