Soome õhuvägi kaotas svastika oma logolt maailmale märkamatult

Soome õhuväe lennuk. 2011

FOTO: HEIKKI SAUKKOMAA/AFP/Scanpix Baltics

Soome õhuvägi on terve sajandi vältel kasutanud logol ja sümbolina haakristi. Kolmapäevased Soome lehed kirjutavad, et svastika ehk haakrist on õhuväe sümboolikast kadunud, ent ühtegi teadaannet õhuvägi sellest edastanud pole, kirjutas Yle

Soome õhuvägi võttis svastika ehk haakristi logona kasutusse 20. sajandi algul. Kümneid aastaid tagasi lõpetas õhuvägi kujundi kasutamise küll lennukitel, aga mitte vormiriietuses. Õhuväe svastika kujutisega logo on auhindadel, dekoratsioonidel ja mälestussammastel kasutusel olnud terve sajandi. 

Kai Mecklin, Soome õhuväe endine piloot ja muuseumi direktor, kommenteeris Business Insiderile, et nende kasutatavat haakristi ei saa kuidagi seostada natsisümboolikaga. «Soome õhuvägi võttis svastika logona kasutusse palju varem kui Hitler ja natsid,» selgitas ta. 

Mitmed kolmapäevahommikused Soome lehed kirjutasid, et õhuvägi on svastika oma sümboli ja logona üpriski märkamatult kaotanud. Muutusest kirjutas teisipäeval sotsiaalmeedias Teivo Teiviainen, Helsingi Ülikooli maailmapoliitika professor, misjärel õhuvägi kinnitas, et muutus on tõepoolest tehtud ja seda juba 2017. aastal. 

Kolme aasta jooksul ei ole õhuvägi svastika kujutise kaotamisest ametlikult teatanud ja see avastati juhustlikult. Staabiülem Jari Mikkoneni sõnul tõmbas kujutis mujal ilmas soovimatut tähelepanu. Ka tema hinnangul ei saa õhuväe endist logo natsidega seostada. 

Professor Teiviaineni sõnul on modernses maailmas tegu siiski väga riskantse logovalikuga. «Justkui annaks relva vaenlase kätte,» ütles ta. 

Tagasi üles