Euroopa Komisjoni juht astus üles Horvaatia kampaaniavideos

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

FOTO: AFP / Scanpix

Euroopa Komisjon nimetas täna veaks oma juhi Ursula von der Leyeni osalemist Horvaatia valitsuspartei valimisvideos eilsete parlamendivalimiste eel.  

Saksa endine kaitseminister von der Leyen esines kampaaniavideos koos teiste Euroopa Liidu paremtsentristliku Euroopa Rahvapartei tegelastega.

Videos võis näha Iirimaa ekspeaministrit Leo Varadkari, Euroopa Ülemkogu endist alalist eesistujat Donald Tuski ja Austria kantslerit Sebastian Kurzi, kes kõik laususid: «turvaline Horvaatia».

Von der Leyen sooritas oma väga lühikese etteaste Euroopa Komisjoni peakorteri koridoris EL-i lipu ees, nagu ta teeb ühenduse ametlikes videotes.

«Oma parteilisusega mängib ta maha usalduse ja kahjustab seeläbi ametkonda,» ütles Saksa staažikas eurosaadik Jens Geier AFP-le.

Nagu kõik Euroopa volinikud, on ka von der Leyen seotud käitumisjuhendiga, mis nõuavad, et ta ei käitu viisil, mis õõnestab avalikkuse arusaama sõltumatusest.

Von der Leyen mõistab, et mis tahes poliitilise iseloomuga sõnum peab «absoluutselt lähtuma» käitumisjuhendist, ütles tema pressiesindaja Eric Mamer. Ta selgitas, et video võeti üles reedel Horvaatia peaministri büroo palvel «koos terve rea muude videosõnumitega»,  mida president oli salvestamas.

«Tegime vigu, ehkki need olid tehnilised ja põhjustatud personali eksimustest,» lisas ta. 

Horvaatias eilsed valimised võitis valitsev Horvaatia Demokraatlik Liit (HDZ), kes saab 151-liikmelises parlamendis ilmselt 66 kohta. Peaminister Andrej Plenković ütles, et tegemist on «suurepärase tulemuse ja suure võiduga».

Tagasi üles