Hollandi politsei paljastas allilma salavangla ja piinakambri

Hollandi politseiülem Jannine van den Berg.

FOTO: EPA / Scanpix

Hollandi politsei avastas üleeuroopalise kuritegeliku võrgustiku telefonisüsteemidesse sisse murdmise tulemusel «allilma vangla» koos piinakambriga, mis oli peidetud seitsmesse merekonteinerisse, ütlesid ametnikud teisipäeval.

Piinakambris oli hambaarstitool ning mitmesuguseid õõvastavaid piinariistu, muuhulgas oksakäärid, saag, skalpellid ja tangid, teatas Hollandi politsei.

Kuus kahtlusalust võeti kinni eriüksuse reidi käigus laohoonesse, kus konteinerid paiknesid. Infot operatsiooni läbi viimiseks saadi Prantsuse-Hollandi operatsiooni käigus, millega murti sisse EncroChati krüpteeritud telefonisüsteemi.

«Kuus konteinerit olid vangikongid, milles võidi inimesi kinni siduda ja veel üks konteiner oli sisustatud piinakambriks,» ütles Hollandi politsei uurimiste keskdivisjoni ülem Andy Kraag.

Politsei edastas videomaterjali, millelt võis näha relvastatud politseinikke sisenemas laohoonesse, mis asub Hollandi lõunaosa linna Bergen op Zoomi lähistel, Rotterdamist lõunas.

Konteinerid olid muudetud helikindlaks ning kaetud seestpoolt fooliumiga. Politsei hinnangul oli see kurjategijate ettevaatusabinõu, et muuta konteinerid termokaamerate jaoks nähtamatuteks. Kõigis konteinereis olid põrandal ja lae küljes käerauad.

Politsei kohaselt planeeriti neisse konteineritesse kavandatud inimeste rööve suure hoolega. Nii näiteks oli plaanide järgi valmisolekus mitu rühma kurjategijaid koos erinevate relvade, politsei libavormide, kaubikute, peatusmärkide ja kuulikindlate vestidega.

Üks konteiner, mida kurjategijad pealtkuulatud telefonivestluste käigus nimetasid «ravitoaks», oli sisustatud hambaarstitooliga, millele olid lisatud köidikud käte- ja jalatugedele, ütles politsei.

Kofiskeeritud tööriistade eesmärk oli piinata ohvreid või avaldada neile survet.

Hollandi politseiülem Jannine van den Berg ütles, et infot konteinerite kohta saadi Prantsuse ja Hollandi politsei ühisoperatsioonist, mille käigus õnnestus korrakaitsjatel häkkida sisse sidepidamisvõrgustikku. Infot sellest anti läinud nädalal koos teatega, et üle Euroopa on kinni peetud või vahi alla võetud ligi 800 inimest.

«Teatasime juba siis, et tulemas on lisa,» sõnas Van Den Berg. «Antud allilma vangla avastamine on näide sellest.»

Tagasi üles