Hiina: USA kutse tuumakõnelustele pole siiras

Hiina välisministeeriumi relvakontrollijuht Fu Cong pressikonverentsil Pekingis 8. juuli 2020.

FOTO: Reuters / Scanpix

USA kutse Hiinale ühineda tuumakõnelustega, millest võtab osa ka Venemaa, pole siiras ning selle eesmärgiks on hoiduda uue leppe allkirjastamisest, ütles Hiina kõrgem relvakontrolli ametnik.

«Ma võin teile kinnitada, et kui USA ütleb, et nad on valmis tulema Hiina tasemele, siis Hiina on valmis (kõnelustel) osalema juba järgmine päev,» sõnas Hiina välisministeeriumi relvakontrolli osakonna peadirektor Fu Cong. «Kuid me teame tegelikult, et seda ei juhtu.»

Fu kõneles ajakirjanikega Pekingis pärast seda, kui USA viitas Hiina puudumisele kõnelustel Venemaaga kahe nädala eest Uue START relvakontrollileppe asendamise üle. 

Venemaa ja USA 2010. aasta lepe aegub veebruaris ning USA administratsioon tahab Hiina liitumist kõnelustega. 

Fu sõnul on kõnelustega ühinemine ebarealistlik, kuna Hiinal on oluliselt väiksem tuumarelvaarsenal kui USA-l või Venemaal. Ettepanek kutsuda Hiina kõnelustele on vaid USA ettekääne uue leppe allkirjastamata jätmiseks Venemaaga, sõnas ta. 

«Selle tegelik eesmärk on vabaneda kõikidest piirangutest ja olla vaba sõjalise ülemvõimu poole püüdlemisel mistahes vastase, tõelise või kujuteldava üle,» ütles Hiina ametnik. 

USA läbirääkija Marshall Billingslea ütles ajakirjanikele Viinis, et iga uus lepe peab allutama Hiina piirangutele. Ta väljendas lootust, et rahvusvaheline kogukond survestab Hiinat kõnelustega tulevikus ühinema. 

«Kolmepoolne tuumarelvakontrolli lepe on meie hinnangul parim võimalus äärmiselt destabiliseeriva kolmepoolse võidutuumarelvastumise ennetamiseks,» ütles ta. 

Fu hinnangul peavad USA ja Venemaa leppima kokku oma tuumarelvade vähendamises ning alles siis saavad Hiina ja teised sellega ühineda. 

Tagasi üles