USA sarjas ÜRO värsket raportit Iraani kindrali tapmise osas

Qasem Soleimani ja Abu Mahdi al-Muhandise mälestustseremoonial.

FOTO: AHMED JALIL/EPA

USA välisministeerium sarjas kolmapäeval ÜRO värsket raportit, mis liigitas Iraani kindrali tapnud Ühendriikide droonirünnaku muu hulgas ebaseaduslikuks.

«See vajab erilist liiki intellektuaalset ebaausust, et mõista raportis Ühendriigid hukka enesekaitseks tegutsemise eest ja pesta puhtaks kindral Soleimani kurikuulus minevik maailma ühe kõige ohtlikuma terroristina,» ütles USA välisministeeriumi eestkõneleja Morgan Ortagus.

Iraani mõjuvõimsa kindrali Qasem Soleimani tapmine USA droonirünnakus oli ebaseaduslik, ütles päev varem ÜRO kohtuväliste hukkamiste eriraportöör Agnès Callamard. Callamard järeldas raportis, et tegu oli meelevaldse hukkamisega, mis rikkus ÜRO põhikirja.

Callamardi hinnangul pole Washington pakkunud tõendeid, et USA huvide vastu plaaniti peatset rünnakut. Eriraportöör ei kõnele ÜRO eest, kuid edastab organisatsioonile oma uurimistulemusi ja järeldusi.

Raport tapmiste kohta droonidega, millest umbes pool keskendub Soleimani juhtumile, esitatakse ÜRO inimõiguste nõukogule neljapäevasel istungil.

USA president Donald Trump käskis Soleimani tappa 3. jaanuaril Bagdadi lennujaama lähistel tehtud droonirünnakus. Rünnakus hukkus ka Iraagi komandör Abu Mahdi al-Muhandis.

Kodumaal rahvuskangelaseks peetud Soleimani oli Trumpi sõnul «maailma esiterrorist, kes tulnuks juba ammu tappa».

Soleimani juhtis Iraani eriteenistust Qudsi, mis on Iraani revolutsioonikaardi välisoperatsioonide haru.

Tagasi üles