USA ülemkohus käskis Trumpil prokuröridele oma maksuandmed esitada

USA ülemkohus Washingtonis 9. juuli 2020.

FOTO: AFP / Scanpix

USA ülemkohus otsustas neljapäeval, et president Donald Trump peab oma maksudeklaratsioonid New Yorgi prokuröridele üle andma.

Häältega 7-2 vastuvõetud otsuses öeldi, et presidendil pole kriminaaljuurdlusest absoluutset puutumatust.

«Kakssada aastat tagasi otsustas meie kohtu väljapaistev jurist, et mitte ükski kodanik, isegi mitte president, pole kategooriliselt kõrgemal üldisest kohustusest esitada tõendeid, kui seda nõuab kriminaalmenetlus,» teatas kohus. «Täna me kinnitame seda põhimõtet.»

Manhattani ringkonna demokraadist prokurör Cyrus Vance nõudis kaheksa aasta jagu presidendi maksuandmeid seoses vaikimisrahaga, mida väidetavalt maksti pornostaarile Stormy Daniels.

Trumpi advokaadid väitsid, et presidendil on kriminaaljuurdlusest puutumatus.

Vance nimetas kohtuotsust «tohutuks võiduks meie riigi õigussüsteemile ja selle alusprintsiibile, et mitte keegi, isegi president, pole seadusest kõrgemal».

«Meie juurdlus, mis selle kohtuasja tõttu pea aasta võrra edasi lükkus, jätkub, juhindatuna vandemeeste kogu pühalikust kohustusest järgida seadusi ja fakte, kuhu iganes need juhatavad,» ütles Vance.

Ülemkohus langetas ka teise otsuse kohtuasjas, mis puudutab demokraatide juhitud kongressikomiteede nõudmist saada ligi Trumpi maksuandmetele. Selle asjas otsustas kohus häältega 7-2 saata küsimus tagasi madalama astme kohtusse, mis on osaline võit Trumpi jaoks.

Tagasi üles