Brüssel esitas uue ELi kompromisseelarve ettepaneku

Charles Michel.

FOTO: YVES HERMAN/AFP/SCANPIX

Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel esitas täna Euroopa Liidu pikaajalise eelarve ja taastumisfondi uue kompromissettepaneku.

Micheli soovitus on viia ELi eelarve 1,074 triljoni euro peale algselt soovitatud 1,1 triljonilt. 

Üks suur erinevus oleks 750 miljardi suuruse taastusfondi tagasimaksmise alguse nihutamine kaks aastat varasemaks, 2026. aastaks.

Selleks, et muuta majanduspaketti vastuvõetavamaks põhjapoolsetele liikmesriikidele, peavad need riigid saama tagasi oma panuse ühisfondi.

Samuti tegi Michel ettepaneku luua viie miljardi euro suurune Brexiti reserv ettenägematuteks juhtudeks.

«Brexit on meie kõigi jaoks väljakutse ja seetõttu teeme ettepaneku luua viie miljardi euro suurune reserv,» lausus Michel.

Kaubandusleppeta Brexitil «oleks Euroopas liikmesriikidele tõsised tagajärjed ja seetõttu arvan ma, et on vajalik paluda komisjonil koostada 2021. aasta novembriks hinnang», ütles Michel.

Euroopa Liit ja Ühendkuningriik peavad kõnelusi Brexiti-järgsete kaubandussuhete üle, mis peavad lõpuni jõudma enne 31. detsembrit, mil Ühendkuningriik ühisturult lahkub.

«Me kõik teame, et praegused läbirääkimised pole kerged,» märkis Michel. «Ja me teame, et suve lõpuks või septembriks-oktoobriks on meil selgem arusaam sellest, kus me läbirääkimisprotsessiga oleme.»

Enim mõjutab Suurbritannia blokist lahkumine tõenäoliselt Iirimaad, ent võimalikele majandusšokkidele on haavatavad ka Belgia ja Põhja-Prantsusmaa.

EL teatas eile, et plaanib Brexiti üleminekuperioodi järgseks ajaks erakorralisi meetmeid mitmes sektoris, sest häired on vältimatud ka juhul, kui Londoniga leppeni jõutakse.

«See toob kaugeleulatuvad ja kohesed muutused ning tagajärjed kodanike, tarbijate, äride, ametiasutuste, investorite, õpilaste ja teadlaste jaoks,» hoiatas komisjon ja ärgitas liikmesriikide valitsusi selleks valmistuma.

Tänased ettepanekud tulevad arutlusele tuleval nädalal toimuval ELi tippkohtumisel.

Kolmapäeval Micheli ja Euroopa Komisjoni asepresidendi Maroš Šefčovičiga peetud arutelus rõhutas enamik Euroopa Parlamendi liikmeid, et parlament toetab komisjoni algseid ettepanekuid majanduse elavdamise paketi ja EL-i uuendatud pikaajalise eelarve kohta.

Samas nõudsid sõnavõtjad taastumiskavale selget tagasimakseplaani, mis sisaldaks uusi EL-i omavahendeid, näiteks digimaksu ning CO2 heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevat maksu, et vältida kodanike maksukoormuse suurenemist.

Tagasi üles
Back