WHO valmistab Hiinas ette viiruse päritolu uurimist

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) logo 25. juuni 2020.

FOTO: Reuters / Scanpix

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) epidemioloog ja veterinaariaekspert lendasid reedel Hiinasse, proovimaks välja selgitada koroonaviiruse pandeemia päritolu.

WHO teatel jäävad nad Pekingisse nädalavahetuseks, et valmistada ette laiemat missiooni, millega tahetakse välja selgitada, kuidas viirus inimestele levis.

«Nad on praegu õhus,» ütles WHO pressiesindaja Margaret Harris Genfis ajakirjanikele. Ta lisas, et missiooni kestusele kindlaid tähtaegu pole seatud.

Uus koroonaviirus on alates detsembrist tapnud vähemalt 550 000 inimest ja nakatanud rohkem kui 12,1 miljonit.

Teadlased arvavad, et viirus levis inimestele loomadelt, tõenäoliselt Wuhani loomaturult.

Ka Hiina ametnikud ütlesid epideemia algul, et viirus võis levida turult, kus müüdi elusaid ja metsikuid loomi. Täpsemat kinnitust sellest avaldatud pole.

WHO on alates mai alguses survestatud Hiinat, et ta laseks ÜRO terviseagentuuri ekspertidel aitada viiruse päritolu uurida.

Harrise sõnul kohtub WHO tandem esialgu oma Hiina ametivendadega ja selgitab välja, mis kohti laiema missiooni käigus külastada tahetakse. «Nad selgitavad välja, mida me teadma peame,» lisas ta.

Üks suuri küsimusi, mis kõiki huvitab, on see, kas see hüppas mõnelt loomalt inimesele ja mis liigilt see hüppas, ütles ta. «Me teame, et see on väga sarnane viirusega nahkhiirtel, ent kas tal oli vaheperemees? See on küsimus, millele meil on vastust vaja.»

Tagasi üles