Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Hongkongi demokraatiameelsed parteid peavad julgeolekuseaduse kiuste eelvalimisi

Hongkongi rahvas demokraatiameelsete parteide eelvalimistel valimisjaoskonna ees järjekorras. FOTO: EPA / Scanpix

Hongkongi demokraatiameelsed opositsiooniparteid korraldasid täna eelvalimised, et selgitada välja kandidaadid tulevastel Hongkongi parlamendivalimistel. 

Tuhanded inimesed kogunesid hääletama mitteametlikes valimisjaoskondades üle terve linna. Varem oli politsei korraldanud haarangu uuringufirmas, kes aitas hääletust läbi viia. 

Mida enam Hongkongi inimesi alla surutakse, seda kindlameelsemad Hongkongi inimesed on, ütles demokraatiaaktivist Benny Tal, kes on ka üks eelvalimiste organiseerija. Hääletust korraldati 250 valimisjaoskonnas. 

Täna kell kuus õhtul kohaliku aja järgi oli oma hääle andnud enam kui 137 000 inimest, ütlesid korraldajad. 

«Uue julgeolekuseaduse tõttu ei tea keegi, kui paljudel demokraatiameelsetel kandidaatidel tulevastel LegCo (parlamendi) valimistel osaleda lubatakse. Valitsus võib nad uue seaduse alusel diskvalifitseerida,» ütles üks 34-aastane hääletanu AFP-le. 

«Ma väärtustan igat võimalust, mis meil veel alles on, et hääletada kandidaadi poolt, kes mulle meeldib ning ma loodan, et Hongkongi inimesed näitavad hääletusega valitsusele, et me ei hakka põlvi nõtkutama,» lisas ta. 

Üleeile ütles põhiseaduse ja Mandri-Hiina küsimuste minister Erick Tsang, et eelvalimiste organiseerimise, planeerimise ja sellest osavõtmisega võivad inimesed sooritada rikkumise. 

Peking kehtestas Hongkongis eelmisel nädalal uue seaduse, mille eesmärk on karistada väidetavaid õõnestamise, setsessiooni, terrorismi ja välisjõududega mahhineerimise rikkumisi. Maksimaalne karistus nende eest on eluaegne vangistus. 

Uus julgeolekuseadus on suurim tagasilöök Hongkongi vabadustele ja autonoomiale pärast Suurbritannialt Hiina alla minekut 1997. aastal. 

Eile õhtul korraldas Hongkongi politsei haarangu uuringufirmas Avaliku Arvamuse Uuringuinstituut (Public Opinion Research Institute – PORI), mis aitas eelvalimisi korraldada. Politsei väitel korraldati operatsioon pärast teateid, et PORI arvutitesse on sisse häkitud ning seeläbi ebaseaduslikult avaldatud inimeste isikuandmeid. 

Demokraatiameelsete eelvalimised jätkuvad homme. 

Tagasi üles
Back