Macron tähistab Bastille' päeva tagasihoidlikumalt ja teeb telepöördumise

Copy
Iga-aastane 14. juuli rahvuspüha sõjaväeparaad Pariisis.
Iga-aastane 14. juuli rahvuspüha sõjaväeparaad Pariisis. Foto: EPA / Scanpix

Prantsusmaa president Emmanuel Macron viib teisipäeval Bastille' vallutamise aastapäeva tseremoonia läbi koroonaviiruse pandeemia tõttu vähendatud mahus ja esineb telepöördumisega.

See on esimene kord alates 1945. aastast, kui iga-aastane sõjaväeparaad Pariisis Champs-Élysées'l jääb ära.

Siiski ei jää 14. juulil 1789 Bastille'le toimunud rünnak tähistamata ning 2000 sõdurit – tavapärasest poole väiksem arv – koguneb Concorde'i väljakule.

Samuti tahab Macron taaselustada 14. juuli presidendiintervjuu tava. Nii soovib ta televisiooni vahendusel selgitada oma plaane koroonaviiruse põhjustatud sotsiaalmajandusliku kriisi ületamiseks.

Selle traditsiooni hülgas Macron kolme aasta eest, lubades uutmoodi poliitikat, kuid nüüd seisab ta valitsus surve ning enneolematute väljakutsete ees.

Arstid on soovitanud muuta maskide kandmine siseruumides kohustuslikuks ning võimud on mures, et puhkuste ajal on inimesed vähem valvsad. Peljatakse koroonaviiruse teist lainet.

Kuigi majanduslike kahjude vähendamiseks on lubatud miljardeid eurosid, on vastuseta küsimus, kuidas valitsus riigi tagasilangusest kasvule viib, kui sajad tuhanded töökohad võivad kaduda.

Élysée ametnike sõnul kavatseb president kell 13 kohaliku aja järgi algavas otseintervjuus käsitleda nii tervishoiukriisi kui ka majanduskasvu meetmeid. Selle kuu alguses vahetas Macron välja Prantsusmaa peaministri.

Viiruseohu tõttu on avalikud üritused piiratud ning Concorde'i väljak jääb tavakülastajaile suletuks. 2500 kutsutud külalist saavad toimuvat pinkidelt jälgida, kuid tavapärasest erinevalt näidatakse ka sõjatehnikat üpris piiratud mahus.

Küll aga viivad Prantsuse õhujõud läbi tavapärase ülelennu Triumfikaare ja Champs-Élysées' piirkonnas. Teiste hulgas osaleb seal A400M transpordilennuk, mida koroonakriisi haripunktis kasutati patsientide evakueerimiseks ülerahvastatud haiglatest.

Eraldi on kutsutud Saksamaa, Šveitsi, Austria ja Luksemburgi esindajad, keda tänatakse 161 raskes seisundis patsiendi vastuvõtmise eest kriisi ajal.

Samuti kavatseb Prantsuse riigipea austada Charles de Gaulle'i mälestust. Kindral de Gaulle'i surmast möödub tänavu sügisel 50 aastat ning tema üleskutsest natsiokupatsioonile vastu hakata möödub 18. juulil 80 aastat.

Tagasi üles