:format(webp)/nginx/o/2020/07/22/13226998t1h0361.jpg)
Hiiglasliku rahvamassi ees seisev 21-aastane Teal Lindseth marsib reipalt läbi Portlandi kesklinna, hüüdes oma valjuhääldisse: «Öelge mulle, milline on demokraatia!». Üle tuhande meeleavaldaja vastavad: «Selline on demokraatia!». Nende hääled kajavad läbi kõrghoonete ja laudadega üle löödud poodide kvartalite.
Sarnaselt Ameerika Ühendriikide loodeosas asuvale Oregonile, hakkasid ka mujal mustanahalise George Floydi jõhkrale tapmisele järgnenud meeleavaldused juuli alguseks maha rahunema.
Kuid siis saabusid teated, et eraldusmärkideta föderaalagendid vahistavad Portlandi tänavatel meeleavaldajaid ja paigutavad neid numbrimärkideta sõidukitesse.
Nüüd on meeleavaldused uuesti tuure kogunud ja igapäevaselt koguneb öötundidesse venivale vastasseisule politseiga tuhandeid inimesi. Sisejulgeolekuministeeriumi poolt kohale saadetud agendid on kasutanud rahvamasside laialiajamiseks pisargaasi, kummikuule, välkgranaate ja muud relvastust.
«Nii paremal kui vasakul poliitilisel skaalal oleme minu meelest siin USA loodeosas vägagi vastu föderaaljõudude toomisele meie tänavatele,» lausus meeleavaldaja Carlos, kes soovis avaldada ainult oma eesnime. «Föderaalvägede saatmine siia ärritab kogu regiooni.»
/nginx/o/2020/07/22/13227000t1hfafc.jpg)
Sarnaselt Lindsethile on ka Carlos 20. eluaastate alguses mustanahaline, kes kannab valjuhääldit, et rahvast ergutada. «Ma ei nimetaks ennast liidriks,» märgib ta AFP-le. «Ma lihtsalt võtan sõna, kui rahvahulk paistab sihitu.»
Öised meeleavaldused algavad kogunemiste ja marssimisega ning lõppevad sageli sellega, et politsei peksab meelavaldajaid ja laseb neile pisargaasi.
Portlandi politseiameti väitel vastavad nad kriminaalsele tegevusele. Nimelt meeleavaldajatele, kes loobivad korrakaitsjate pihta kive ja veepudeleid ning pimestavad neid laserite ja taskulampidega.
President Donald Trump on öelnud, et föderaalsed korrakaitsejõud on seal, et taastada kord. Kirjeldades protestijaid anarhistide ja agitaatoritena, ähvardab ta saata föderaalagente teistessegi USA linnadesse.
Üks 12. juulil sotsiaalmeediasse postitatud video näitab meeleavaldajat, keda tulistatakse kummikuuliga näkku, millele järgneb raske verejooks. Meeleavaldaja pidi minema taastuskirurgiasse ja on nüüd intsidendist paranemas, vahendab The Oregonian.
Mõni päev hiljem jõudis sotsiaalmeediasse video kahest föderaalagendist, kes hüppasid välja numbrimärgita minibussist ja vahistasid meeleavaldaja, kes oli hakanud käed üles tõstes taganema.
Kõige sürreaalsem video näitas aga «Palja Ateena» hüüdnime saanud paljast naist, kes kandis mõni õhtu tagasi politsei vastu minnes ainult mütsi ja näomaski. Korrakaitsjad vastasid piprakuulide tulistamisega tema jalgadesse. Tundmatu naine esitas mõned balletiliigutused, istus viivuks politseirivi ette maha ja kadus siis.
Viimaste päevade jooksul on meeleavaldustega ühinenud ka grupp emasid, hüüdnimega «Emade sein», kes üritavad föderaalvägesid meeleavaldajatest inimketiga eemale hoida.
Föderaalvägede suurenenud kohalviibimine on toonud kaasa demokraatidest saadikute, kohalike valitsusjuhtide ja kodanikuõiguslaste pahameele. Samuti on see suurendanud protestijate meelekindlust.
«Föderaalväed, minge koju!» karjusid meeleavaldajad esmaspäeval, lubades oma tegevusega jätkata.
Väljaspool keskpolitsei haldusala lehvitasid meeleavaldajad oma mobiiltelefonide taskulampe ja Lindseth juhatas kaootilist esitust vanast protestilaulust «We Shall Overcome».
Kuid olukord muutus koledaks kesköö paiku, kui väike grupp liikus föderaalse kohtumaja ette ja üritas hoone ümbert aeda eemaldada. Ette hoiatamata hakkas hoonest väljuma föderaalseid korrakaitseagente, loopides rahvahulga laialiajamiseks pisargaasikanistreid ning tulistasid kummikuule.
Mõned protestijad heitsid osa gaasikanistreid tagasi. «Püsige kindlalt koos!» skandeerisid pisargaasi eest taganevad meeleavaldajad. «Me teeme seda iga öö.»