Prokuratuur: Wirecardi endine juht ja kaks juhatuse liiget vahistati (2)

Copy
Wirecardi peakontor
Wirecardi peakontor Foto: ANDREAS GEBERT/REUTERS/Scanpix Baltics

Saksa prokurörid ütlesid teisipäeval, et vahistasid Wirecardi endise tegevjuhi ning kaks juhatuse liiget «äripettuse eest», lisades, et uurijate sõnul tehti kelmustükke juba 2015. aastal.

Suurema uurimise käigus paistab, et investorid Saksamaal, Jaapanis ja mujal olid seotud Wirecardile vahendite kandmisega suurusjärgus kuni 3,2 miljardit, teatasid prokurörid. Nad märkisid, et «Wirecardi maksejõuetuse tõttu on need summad suure tõenäosusega kadunud».

Saksa rahandusminister kirjeldas toimunut «enneolematu skandaalina», kaadrimaksete pakkuja kokkukukkumine juunis šokeeris kogu riiki ning on pärast seda muutunud valitsuse suureks mureküsimuseks.

Ettevõtte endine tegevjuht Markus Braun, kes oli juba varem turu manipulatsioonide eest vahistatud ja seejärel kautsjoni vastu vabastatud, ning kaks juhatuse liiget võeti kolmapäeval Münchenis vahi alla, teatasid prokurörid.

Kõiki kolme ning lisaks veel ühte kahtlusalust, kelleks on Wirecardi Dubais asuva tütarettevõtte Cardsystems Middle East FZ-LLC direktor, süüdistatakse «bilansi ja tulude paisutamises ettevõtte osa suurendades».

«Ettevõtet pidi investoritele ja klientidele näitama rahaliselt tugeva ja atraktiivsena, et oleks võimalik saada regulaarseid laene pankadelt ja teistelt investoritelt ning hoida ettevõtet ise sissetulekut teenimas,» ütlesid Müncheni prokurörid.

«Tegelikkuses oli süüdistatavatele hiljemalt 2015. aastaks selge, et Wirecardi grupp oli oma tegeliku äritegevusega kahjumis.»

Kutsudes suure pettuse teisi osapooli leebema karistuse nimel infot jagama, hoiatasid prokurörid, et «info väärtus» uurimise edenedes väheneb.

Petuskeem hakkas hargnema juunis, kui Ernst & Youngi audiitorid ütlesid, et ei leia ettevõtte kontodelt 1,9 miljardit eurot.

Kadunud summa moodustab veerandi ettevõtte bilansist.

Summat hoiti väidetavalt selleks, et katta Wirecardi eest kauplevate kolmandate osapoolte tehingute riske ning väidetavalt hoiti seda kahes Filipiinide pangas asuvatel kontodel.

Kuid Filipiinide keskpanga andmetel ei sisenenud raha kunagi nende rahasüsteemi ning mõlemad Aasia pangad, BDO ja BPI, eitavad suhet Wirecardiga.

Saksa ettevõte oli sunnitud tunnistama, et summat pole suure tõenäosusega olemas.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles