LAV-i koroonakriisi abipaketti saadab korruptsioon

Lõuna-Aafrika vabatahtlikud abitöötajad, kelle tööd raskendab korruptsioon.

FOTO: EPA / Scanpix

Lõuna-Aafrika Vabariigi vastust COVID-19 kriisile saadavad korruptsioonisüüdistused seoses riigi 26 miljardi dollarise majandusabipaketiga.

President Cyril Ramaphosa on teatanud laiaulatuslikult juurdlusest seoses väidetega, et korrumpeerunud ametnikud ja erafirmad on saanud käed ligi rahale, mis on mõeldud riigi 57 miljoni inimese kaitsmiseks koroonakriisi eest.

"Rohkem kui eales varem, seab korruptsioon ohtu meie elusid," ütles ta neljapäeval pöördumises rahvale.

Presidendi sõnul on sulide sihtmärgiks kõik alates toidust vaestele kuni tervishoiutöötajate kaitsevarustuse ja toetusteni töö kaotanutele.

Lõuna-Aafrika oli pandeemiaks paremini valmis kui teised Sahara-taguse Aafrika riigid, ent aastaid kestnud korruptsioon on nõrgestanud riigi institutsioone, sealhulgas tervishoiusüsteem.

Oktoobris ütles valitsuse erijuurdlusüksuse juht, et tervishoiusektoris läheb pettuse, raiskamise ja süsteemi kuritarvitamise tõttu igal aastal kaduma 2,3 miljardit dollarit.

Üksus uurib juba üle 20 korruptsioonijuhtumi, mis puudutavad COVID-19 leevenduseks mõeldud raha, ütles pressiesindaja.

Lõuna-Aafrikas on tuvastatud 434 000 koroonaviiruse juhtu, ehk rohkem kui pool kõigist nakatumistest Aafrikas. Surnud on ametliku statistika järgi 6600 inimest, ent hiljuti avaldatud uuringust nähtus, et tegelik ohvrite arv võib olla kõrgem.

Riigi haiglatel on haiguspuhangu ohjeldamisega raskusi ning tervishoiutöötajatele tekitab olukord hirmu. Rohkem kui 5000 neist on koroonaviirusse nakatunud.

Samal ajal kui meditsiinitöötajad paluvad riigilt rohkem kaitsevahendeid, on aina enam levimas petuskeemid nende hinna tehislikuks tõstmiseks. Näiteks firmad Sicuro Safety ja Hennox Supplies tõstsid hiljuti kaitsemaskide hinda kuni 900 protsenti. Firmad tunnistasid teo üles ning neid trahviti.

Maskide ja desinfitseerimisvahendite hinda on mitmekordistanud ka Royal Bhaca ning populaarne apteegikett Dis-Chem, kirjutas kohalik meedia.

Lisaks kaitsevahendite ülehinnastamisele ja korruptsioonile nende hangetel, on pandeemia ajal tekkinud ka hulk liba heategevusorganisatsioone, mille kaudu riisutakse töötutele ja vaestele mõeldud abi.

Riigi töötuskindlustusfondi teatel on pettusi esinenud ka töötushüvitiste taotlemisel. 

Tagasi üles
Back