Salzburgi sajas muusikafestival algas viirusepiirangute saatel

Salzburgi festivali reklaamplakat.

FOTO: AFP / Scanpix

Ajal, mil paljud teatrid ning ooperi- ja kontserdimajad üle kogu maailma on suletud, avati Austrias nädalavahetusel rangete koroonaviiruse piirangute saatel üks maailma mainekamaid suvemuusika festivale.

Salzburgi festivali organiseerijatel oli esialgu festivali sajanda aastapäeva tähistamiseks plaanitud 200 erinevat säravat sündmust, kuid Covid-19 tõttu oldi sunnitud  paljudest kontsertidest, ooperitest ja teatrietendustest loobuma ning koostama selle asemel oluliselt lahjem programm.

Kuu aega vältav festival algas pühapäeval Richard Strauss ooperi «Elektra» etendusega, lavastajaks Poola kuulus Krzysztof Warlikowski.

Etendus ka uus versioon ühe festivali asutaja, Hugo von Hofmannsthali näidendist «Jedermann», mida on festivalil mängitud igal aastal.

Kuid äikese tõttu pidi etendus kolima siseruumidesse, tavaliselt mängitakse seda Salzburgi katedraaliesisel väljakul. Kohaliku meedia andmetel oli näomaske kandval publikul kuni istekohtade leidmiseni raskusi suhtlusvahemaa hoidmisega.

Kõik 80 000 müügil olevat piletit (tavapärase 230 000 asemel) on isikustatud, et oleks nakkuse korral võimalik inimestega kontakti saada.

Vaatajad peavad kuni istekohtade leidmiseni maske kandma, etendustel pole vaheaegasid ning ei toimu ka toitlustamist.

Artistid, kel pole võimalik hoida kolleegidest vähemalt meetrist vahemaad, nagu näiteks orkestrandid, peavad tegema regulaarseid koroonateste.

Festivali programmis on ka Nobeli preemia laureaadi Peter Handke uue näidendi «Zdeněk Adamec» esietendus ning Saksa kuulsa Christof Loy lavastatud Mozarti «Cosi fan tutte» .

Austria on seni pääsenud Covid-19 osas kõige hullemast, riigis on seni tuvastatud umbes 21 000 nakatunut ning 700 surmajuhtumit.

Kuid uute nakkusjuhtumite arv on pärast viirusepiirangute leevendamist viimastel nädalatel taas kasvanud.

Üks hiljutisi uusi puhanguid on maalilise Wolfgangi järve kaldal, 50 kilomeetrit Salzburgist.

Võimude teatel on viiruse levik kontrolli all nii Sankt Wolfgangis kui ka ülejäänud riigis.

Tagasi üles