T, 26.09.2023

Viirus lammutas veel hiljuti eeskujulikuks peetud Brasiilia tervishoiu

, ajakirjanik, AFP
Facebook
Comments
Meditsiinitöötaja mõõdab patsiendi kehatemperatuuri Selma Barras Baissu jõe kaldal Brasiilia Para osariigis.
Meditsiinitöötaja mõõdab patsiendi kehatemperatuuri Selma Barras Baissu jõe kaldal Brasiilia Para osariigis. Foto: TARSO SARRAF / AFP / SCANPIX

Kui Ladina-Ameerikas ainsana kõigile elanikele tasuta arstiabi pakkuv Brasiilia ehitas üles oma riikliku tervishoiusüsteemi, peeti seda maailmas üheks kõige eesrindlikumaks, kuid koroonaviiruse pandeemia on tõuganud selle kokkuvarisemise äärele ning toonud ilmsiks pikaajalise alarahastamise ja käpardliku juhtimise.

Brasiilias on Covid-19 ohvrite arv jõudsalt lähenemas 100 000-le – ainsana on selle sünge verstapostini seni jõudnud Ameerika Ühendriigid – ning riiklik tervishoiusüsteem ei suuda pakkuda abi kõigile, kes on harjunud sellele lootma.

Kui nn SUS – Sistema Unico de Saude ehk Ainus Tervishoiusüsteem – 1988. aastal käivitati, oli selle eeskujuks Ühendkuningriigi riiklik tervishoiuteenistus NHS. Brasiilia põhiseadus sätestab, et tervishoidu on universaalne õigus ja riigi kohustus ning SUS on kogu Ladina-Ameerikas ainus tervishoiusüsteem, mis hõlmab tervet elanikkonda, pakkudes kõigil brasiillastele vähemalt teoreetiliselt tasuta ligipääsu arstiabile.

Panpandeemia ajal pole SUS end näidanud aga sugugi heast küljest: Covid-19st tervenenud patsientide osakaal on erasüsteemis 50 protsenti kõrgem kui riiklikus süsteemis.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles