VIDEOD ja GALERII ⟩ Liibanoni pealinna raputas kaks võimsat plahvatust
Täiendatud kell 17.23!

Liibanoni pealinnas Beirutis kärgatas teisipäeval kaks võimsat plahvatust, mis purustasid lähedalasuvate hoonete aknad ja saatsid taevasse suitsusamba.

Riigi tervisehoiuminister Hamad Hasan teatas, et surma on saanud vähemalt 78 inimest, vigastatuid on ligi 4000 ja Hasani sõnul võib see arv veel tõusta.

Liibanoni peaminister Hassan Diab ütles teisipäeval kaitsenõukogu istungil, et plahvatas 2750 tonni ammooniumnitraati, mida hoiti kuus aastat laos ilma turvameetmeid rakendamata.

Julgeolekujuht Abbas Ibrahim ütles varem, et plahvatuse põhjustas tõenäoliselt Beiruti sadamas ladustatud plahvatusohtlik aine, mis ühelt laevalt mõni aeg tagasi konfiskeeriti.

Ka siseminister Mohamed Fehmi nimetas plahvatuse tõenäolise põhjusena väga suurt hulka ammooniumnitraati.

AFP teatel oli plahvatuse lööklainet tunda mitmel pool pealinnas ja selle tagajärjel jäi mõni linnaosa elektrita.

«Hooned värisevad,» säutsus üks elanik Twitteris. Teine kirjutas: «Beirutis toimus just hiiglaslik, kõrvulukustav plahvatus. Kuulsin seda mitme miili kauguselt.»

Liibanoni terviseminister andis kõigile piirkonna haiglatele korralduse valmistuda vigastatute vastu võtmiseks. CNNi teatel valitseb haiglates «kaootiline vaatepilt» ning arstid püüavad vigastatuid kategoriseerida.

Plahvatuses said kannatada ka ÜRO rahuvalvejõudude teenistuses olev laev ja selle meeskond, teatas UNIFIL avalduses. 

Beiruti elanik, kes oli plahvatusest mitu kilomeetrit eemal, ütles CNNile, et plahvatus purustas ta aknad. «Arvasin, et see on maavärin,» meenutas Rina Masri. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

IS EVERYONE SAFE?

A post shared by Widad Taleb (@widadstaleb) on

Liibanoni peaminister Hassan Diab kutsus «sõbralikke riike» riigile abi andma «Ma esitan pakilise üleskutse kõikidele riikidele, kes on sõbrad ja vennad ja armastavad Liibanoni, et nad seisaksid tema kõrval ja aitaksid meil neid sügavaid haavu ravida,» ütles valitsusjuht telepöördumises.

USA välisminister Mike Pompeo pakkus Liibanonile abi.

«Me jälgime (olukorda) ja oleme valmis abistama Liibanoni rahvast, kui nad taastuvad sellest kohutavast tragöödiast,» kirjutas Pompeo Twitteris. Ta lisas, et USA ootab ära Liibanoni võimude uurimise plahvatuste põhjuste kohta.

USA saatkond Beirutis soovitas linnas viibivatel ameeriklastel varjuda.

«On teateid mürgiste gaaside vallandumisest plahvatuses, nii et kõik selles piirkonnas peaksid jääma siseruumidesse ja kandma võimalusel maske,» ütles saatkond julgeolekuhoiatuses.

USA presidendi Donald Trumpi sõnul olid kindralid talle öelnud, et Beiruti plahvatused tundusid olema põhjustatud «mingist pommist».

«See ei olnud mingi tootmisplahvatuse tüüpi sündmus,» seletas Trump.

«See tundub olema, nende hinnangul – nad teavad paremini kui mina – kuid nad tunduvad arvama, et see oli rünnak.»

Austraalia teatas vähemalt ühe oma kodaniku hukkumisest ja olulisest kahjust saatkonnahoonele.

USA geoloogiateenistuse teatel vastas plahvatuste võimsus maavärinale magnituudiga 3,3.

Plahvatusi oli kuulda ja tunda isegi ligi 200 kilomeetri kaugusel asuval Küprosel.

Prantsusmaa saadab kolmapäeval Beirutisse kolm lennukit päästetöötajate, meditsiinivarustuse ja välikliinikuga ning neljapäeval teeb Beirutisse visiidi president Emmanuel Macron.

Presidendikantselei teatel lahkuvad kolm sõjalennukit Pariisi Charles de Gaulle'i lennuväljalt keskpäeval ning maanduvad Liibanoni pealinnas pärastlõunal, pardal 55 otsingu- ja päästetöötajat.

Neljapäeval lendab Macron Beirutisse, et kohtuda teiste seas president Michel Aouni ja peaminister Hassan Diabiga, teatas Élysée palee.

Ka Saksamaa teatas, et on valmis saatma Liibanoni pealinna Beirutisse päästeekspertide rühma.

Saksamaa teatel sai plahvatuses kahjustada ka riigi saatkond, kuid diplomaadid on ümber kolinud vanasse hoonesse ja jätkavad tööd.

Plahvatused toimusid kõigest kaks päeva enne Liibanoni ekspeaminister Rafik Al-Hariri mõrvas kahtlustavate kohtuprotsessi lõppu.

14. veebruaril 2005. aastal Liibanoni pealinnas Beiruti rannikuäärsel Corniche avenüül plahvatas autopomm, kui sealt möödus Hariri konvoi. Toona purunes pealtnägijate teatel plahvatuses mitu autot, tõsiselt sai kannatada hulk ümbruskonna hooneid. Plahvatus toimus viietärnihotelli Saint George lähedal, tekitades tänavasse sügava kraatri ja süüdates 20 autot.

Toona oli plahvatust, mis purustas hoonete aknad plahvatuspaigast veel mitmesaja meetri kaugusel, kuulda ka väljaspool Beirutit. Miljardärist ärimees Hariri oli alates pärast kodusõja lõppu 1990. aastal üks juhtivaid Liibanoni poliitikuid. 2004. aastal lahkus ta valitsusest erimeelsuste tõttu Süüria-meelse presidendi Emile Lahoudiga.

Tagasi üles
Back