Rajapaksa koalitsioon saavutas Sri Lanka valimistel mäekõrguse võidu

Sri Lanka eriüksuslane valvab pealinnas Colombos peamist häälte kokkulugemise keskust päev pärast parlamendivalimisi, millega peaministrist ja presidendist vennad Rajapaksad kinnistavad oma võimu veelgi.

FOTO: AFP / Scanpix

Sri Lanka võimulolev Rajapaksa vendade ja nende liitlaste koalitsioon saavutas parlamendivalimistel enneolematu kahe kolmandikulise hääleenamuse, mis võimaldab neil muuta põhiseadust, ning seeläbi suurendavad Rajapaksad oma võimu veelgi.

Peaminister Mahinda Rajapaksa juhitav erakond Podujana Peramuna (SLPP)  võitis 146 saadikukohta ning tema liitlased vähemalt viis mandaati, selgub reede esimestel tundidel avaldatud ametlikest valimistulemustest.

Valimistulemus annab talle ja ta presidendist vennale Gotabaya Rajapaksale 225-liikmelises seadusandlikus kogus superenamuse, mida on tarvis põhiseaduslikeks muudatusteks.

Vennad soovivad tühistada eelmise valitsuse põhiseadusreformi, millega piirati presidendi ametivõimu.

Ametlikud valimistulemused näitasid, et erakonda toetas juba kahel korral koroonaviiruse pandeemia tõttu edasi lükatud valimistel 6,8 miljonit inimest.

Valimisaktiivsus oli kolmapäeval peetud valimistel 16,2-miljonilise elanikkonna seas veidi üle 70 protsendi.

Kui veel valimistulemused ei olnud lõplikud, ütles peaministri noorem vend Gotabaya Twitteris, et «senised tulemused viitavad SLPP suurepärasele võidule».

SLPP kauane poliitik Udaya Gammanpila ütles, et võit oli loodetust suurem.

«Me ootasime võitu, silmapaistvat võitu, ent mitte niivõrd suurt võitu,» ütles Gammanpila ajakirjanikele.

India peaminister Narendra Modi õnnitles Mahinda Rajapaksat veel enne, kui parteil oli koos parlamendienamus.

Mahinda Rajapaksa ütles Twitteris, et loodab teha lähedast koostööd Modiga ning lisas, et kahe riigi vahel on sõprussuhted.

Killustunud opositsioon hävis täielikult. Endine peaminister Ranil Wickremesinghe kaotas oma valimisringkonnas ning tema erakond, mil on parlamendi lahkuvas koosseisus 106 mandaati, saab uues koosseisus vaid ühe koha.

Wickremesinghe erakonnast lahku löönud partei, mille eesotsas on mõrvatud ekspresidendi Ranasinghe Premadasa poeg Sajith, sai valimistel 20 protsenti toetust, mis tagab talle teise valimistulemuse ja 53 mandaati.

Mõõdukas Tamili Rahvuslik Allianss (TNA), mil oli eelmises koosseisus 16 kohta, sai samuti lüüa ning saab sedapuhku saata 20. augustil esimest korda kogunevasse esinduskotta vaid kümme saadikut.

Uut parlamenti ootavad ees üüratud majanduslikud väljakutsed. Ametlik statistika näitas kolmapäeval, et majandus langes 1,6 protsenti aasta esimeses kvartalis, samas kui Aasia arengupank ennustas aastaseks languseks 6,1 protsenti.

Opositsiooni on tõsiselt nõrgendanud sisepinged ning ka majanduslikud tagasilöögid seoses koroonaviirusega, mille järel mõjuvad vendade populistlikud sõnumid eeskätt ulatusliku vaesema valijaskonna seas eriti magusalt.

Poliitikavaatlejate hinnangul võivad vennad, kes on kurikuulsad tamili mässuliste halastamatu hävitamise tõttu aastakümneid väldanud konfliktis 2009. aastal, tahta kaotada piirangud presidendi ametiajale, tuua kohtu- ja politseivõimud nende otsekontrolli alla ning pikendada oma dünastia võimu järgmisele põlvkonnale.

Rajapaksa poliitiline dünastia, mis on olnud pikka aega arvestatav jõud Sri Lanka poliitmaastikul, naasis võimule mullu novembris, mil endine kaitseminister Gotabaya Rajapaksa (71) valiti presidendiks.

Endine armeeohvitser Gotabaya, kellele tema enda perekonna liikmed andsid hüüdnime Terminaator, võitis valimised kergelt, tõstes oma kampaania peateemaks avaliku korra kaitse ning kasutades ära valitsuse sisepingeid.

Pärast ametisse astumist nimetas Gotabaya riigi peaministriks oma vanema venna Mahinda, kes on varemalt olnud ka ise nii peaminister kui president. Mahinda kukutati riigipea ametist 2015. aastal tema lõhestunud erakonna sisevõitluse ja avaliku hukkamõistu tulemusena seoses süüdistustega onupojapoliitikas ja korruptsioonis.

Kuna Gotabaya võitis presidendivalimised, on srilankalased hakanud suuresti perekonna populistlikku valimisplatvormi uuesti omaks võtma.

Mõlemad Rajapaksad on väitnud, et võimu kontsentreerimine presidendi kätte on vajalik saareriigi uueks ülesehitamiseks.

Presidendiametile seadis parlamenti ulatuslike põhiseadusreformidega ametiaja piirangud 2015. aastal, mil riigipeaks oli tõusnud Maithripala Sirisena.

Reformidega eraldati kohtuvõim, politsei, avalik teenistus ning valimiskomisjonid kõik valitsuse sõltumatuteks eri harudeks.

Siiski on üks oluline põhiseadusmuudatus 2015. aastast, mis jõustub pärast kolmapäevaseid valimisi, ning mis võib viia vendade omavahelise võimutülini.

Nimelt, reformi kohaselt kandub osa presidendi võimust peaministri kätte ning tõenäoliselt ei pruugi suurte kogemustega ja karmi võitlejana tuntud Mahinda anda vastselt saadud võimu uuesti tagasi Terminaatorile, kui lähitulevikus võiks kõne alla tulla põhiseaduslike reformide tühistamine.

«Põhiseaduslik struktuur loob tingimused võimuvõitluseks peaministri ja presidendi vahel pärast neid valimisi,» ütles Ivan. «Üks neist peab astuma sammu tagasi või vastasel korral ootab ees vastasseis.»

Sõjaroimadega seostatud endine kaitseminister Gotabaya, keda mullustel presidendivalimistel toetas 52,25 protsenti valijaist, lubas kampaania ajal julgeolekut ja usuäärmusluse mahasurumist.

Inimõigusrühmitused on süüdistanud vendi sõjakuritegudes 40 aastat kestnud kodusõja lõpuaegadel. Paljude srilankalaste jaoks aga on nad sangarid, sest nende valitsusajal lõi sõjavägi puruks sissirühmituse Tamil Eelami Vabastustiigrid (LTTE).

Sri Lanka endine sõjaväejuht Sarath Fonseka on öelnud, et Gotabaya andis kaitseministrina isiklikult korralduse alla andnud tamili sissiliidrite ja nende perede hukkamiseks.

Vendi on süüdistatud ka tsiviilisikute ja haiglate sihilikus ründamises sõja ajal, vennad ise on süüdistusi eitanud.

Saareriigi moslemivähemus kardab, et Rajapaksa võit võib tuua kaasa nende tagakiusamise. Moslemeid on tabanud kättemaksurünnakud pärast seda, kui äärmusislamistid tapsid 2019. aasta aprillis muu hulgas hotellides ja kirikutes 269 inimest.

Riigi rahvastikust 70 protsenti moodustavad budistidest singalid ja 12,6 protsenti hindudest tamilid. Moslemeid on kümme ja kristlasi kaheksa protsenti.

Tagasi üles
Back