Pariis, Berliin ja Varssavi ärgitasid Valgevenet vabadele valimistele

Valgevene president Alexander Lukašenko

FOTO: VASILY FEDOSENKO/REUTERS/Scanpix Baltics

Prantsusmaa, Saksamaa ja Poola ärgitasid reedel Valgevene presidenti Aleksandr Lukašenkot tagama pühapäeval «vabad ja õiglased» valimised.

Mured valimispettuse pärast on viimasel ajal kasvanud ning Lukašenko on oma peamised konkurendid valimistelt kõrvaldanud.

Kolme riigi välisministrid tegid ühisavalduse, milles avaldasid muret OSCE ja Euroopa Nõukogu vaatlejate puudumise pärast valimistelt.  

OSCE puudub Valgevene valimistelt esimest korda pärast 2001. aastat, sest ei saanud valitsuselt kutset. 

«Me kutsume Valgevene võime üles  viima presidendivalimised läbi vabalt ja õiglaselt, eriti tagama hääletuse sõltumatu järelevalve kohalike vaatlejate poolt,» ütlesid ministrid Jean-Yves Le Drian, Heiko Maas ja Jacek Czaputowicz oma avalduses. 

Ministrid ärgitasid Valgevene võime vabastama kõik poliitilistel põhjustel kinnipeetavad, hoiduma jõu kasutamisest või tegevustest, mis rikuvad inimõigusi, sealhulgas kodaniku- ja poliitilisi õigusi, samuti austama Valgevene rahva tahet.

Ministrid rõhutavad, et Valgevene iseseisvuse tagamise peamine tee on siiras ja vaba dialoog kodanikega.

Samuti meenutatakse Valgevene osalust Euroopa Liidu idapartnerluse programmis. Dialoogi Minskiga nimetatakse küll «keeruliseks, kuid perspektiivikaks».

«Ühiste jõupingutustega on õnnestunud palju ära teha. Me väljendame muret, et meie ühised jõupingutused võivad luhta minna.»

Ametlikust registreerimisest kõrvale jäetud inimõiguskeskus "Vjasna" kinnitab, et alates valimiskampaania algusest on Valgevenes kinni peetud umbes 1300 inimest.

Inimõiguslaste väitel on selle aja jooksul 223 inimesele määratud kokku 3138 päeva administratiivaresti. Veel 379 inimest on karistatud rahatrahviga. 

Valgevene presidendivalimised toimuvad 9. augustil.

Tagasi üles
Back