Macron: Prantsusmaa suurendab sõjalist kohalolekut Vahemere idaosas

Prantsuse president Emmanuel Macron.

FOTO: LAURENT CHAMUSSY/SIPA / Scanpix

Prantsuse president Emmanuel Macron teatas kolmapäeva õhtul otsusest suurendada oma riigi sõjalist kohalolekut Vahemere idaosas seoses seal pingestunud olukorraga Kreeka ja Türgi vahel.

«Ma otsustasin ajutiselt tugevdada Prantsusmaa sõjalist kohalolekut Vahemere idaosas lähipäevil koostöös Euroopa partneritega, seal hulgas Kreekaga,» teatas Macron Twitteris.

«Olukord Vahemere idaosas on muret tekitav. Türgi ühepoolne otsus naftaluure osas provotseerib pinget. See tuleb lõpetada, et muuta võimalikuks rahumeelne dialoog naabrite ja NATO liitlaste vahel,» sõnas ta.

Kreeka peaminister Kyriákos Mitsotákis hoiatas kolmapäeval, et Türgi gaasi- ja naftauuringud võivad kaasa tuua sõjalise õnnetuse.

«Me loodame, et lõpuks pääseb naaberriigis maksvusele loogika, et alata saaks aus dialoog,» ütles Mitsotákis.

Pinged tõusid haripunkti esmaspäeval, kui Ankara saatis seismoloogiliste uuringute aluse Oruc Reis sõjalaevadest saadetuna Kreeka Kastellorizo saare lähedale Vahemere idaosas.

Kõnealune ala asub Türgi lähedal, kuid kuulub rahvusvahelise õiguse järgi Kreekale. 

Türgi väitel on reeglid ebaõiglased, kuna Kreekal on Ankara hinnangul akvatooriumi üle õigused mõne üksiku väikesaare tõttu, mis laiendavad Kreeka jurisdiktsiooni alla kuuluvat ala.

Tagasi üles
Back