CCBEsse kuuluva Eesti advokatuuri esimees Jaanus Tehver tõdeb, et kuigi pärast augustikuiseid valimisi olukord eskaleerus, on tema Valgevene kolleegidel järjest tõsisemad probleeme olnud juba aastaid. Ning kuigi advokaaditöö ohtlikkusest ei räägita tihti, on CCBE viimastel aastatel pidanud sadu kordi pöörduma riikide poole, kus nende kolleegid on ohus.
Juristide õigustest räägitakse vist vähem kui näiteks ajakirjanike omadest.
Jah. Kuigi olen näinud väidet, et elukutse ohtlikkuse seisukohast on ajakirjanikud number üks ja advokaadid number kaks.
Professionaalide ringkonnas räägitakse sellest ikka teatud määral. Lihtsalt, kui ajakirjanikud räägivad ajakirjanike asjadest, siis on vahetu väljund muule ühiskonnale kohe võtta. Advokaatide omavaheline arutelu iseenesest avalikkuse ette ei jõua, võib-olla see on põhjus, miks sellest vähem räägitakse kui ajakirjanikest.
Mis riikides on kõige ohtlikum olla advokaat?
Neid riike on päris palju, probleemid on erinevad. Riigid, mis selles valdkonnas kohe esimesena ette tulevad, on ühelt poolt totalitaarsed režiimid, nagu Iraan, Süüria, Hiina.
Siis on probleemsed Filipiinid, kõikvõimalikud Kesk-Aasia riigid – Türkmenistan, Usbekistan, Kasahstan –, loomulikult Venemaa, eriti Krimm viimasel ajal, Moldova. Ka Ladina-Ameerikas Kolumbia.
Probleemseid kohti on päris palju. Euroopas on meile viimasel ajal kõige lähem ehk Türgi, nüüd kõige hiljutisemate sündmuste valguses ka Valgevene. Valgevene probleemid pole tekkinud ainult viimaste valimiste järgse olukorraga, vaid varem.
Üldiselt on see totalitaarsete režiimide fenomen, aga mitte ainult. Ka sellised riigid, mida me tavaliselt seostame suhteliselt mõistliku demokraatiaga – näiteks Mehhiko ja India.