Soomes on iga neljas poiss ja iga viies tüdruk ülekaaluline

Copy
Supp koolilõunaks. Foto on illustreeriv.
Supp koolilõunaks. Foto on illustreeriv. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Soome iga neljas poiss ja iga viies tüdruk on ülekaaluline, selgus terviseameti (THL) värskelt avaldatud statistikast. 

Ülekaalu ja tüseduse taga on THL-i arengujuhi Päivi Mäki sõnul eelkõige elukeskkond ja eluviisid.

Tüsedus on rohkem levinud madalama sotsiaalmajandusliku taustaga inimeste, nii täiskasvanute kui laste hulgas, kuid seda selgitavaid tegureid ei tunta piisavalt.

«Seos madalama haridustaseme ja ülekaalu vahel on uuringutes kindlaks tehtud. Laste osas on teada, et oluline on just ema haridus. Madalamalt haritud emade laste hulgas on ülekaal rohkem levinud kui kõrgema haridustasemega emade laste hulgas,» ütles Mäki STT-le.

Ülekaalulised on lapsed ja noored, kelle täiskasvanute kehamassiindeksile vastav arv on 25 või enam.

Sugudevahelised erinevused pole üheselt selgitatavad ning nõuavad Mäki sõnul veel edasist uurimist.

«Kindlasti on vaja uurida seda, mis elustiili- ja taustategurid mõjutavad seda, et poiste hulgas on ülekaal rohkem levinud. Tavaliselt arvatakse, et poistel on rohkem liikuvaid harrastusi ning ka nende mängud on hoogsamad kui tüdrukutel. Teisalt aga on poiste hulgas videomängude mängimine rohkem levinud kui tüdrukute hulgas, mis on ehk füüsiliselt passiivsem aeg,» lausus Mäki.

Mäki sõnul oli laste ülekaalu ja tüseduse osas selgeid piirkondlikke erinevusi ning kõigist piirkondadest polnud võimalik andmeid saada.

Erinevused haridustasemes võivad Mäki sõnul olla seotud ka piirkondlike erinevustega.

"Registriandmetes pole sotsiaalmajanduslikku infot, kuid varasematest uurimustest teame, et piirkondlike erinevuste taga on elanikkonna haridustasemega seotud tegurid, lausus Mäki.

THL-i andmetel mõjutab tüseduse ja ülekaalu tõusu eelkõige elukeskkonna muutumine tüsedust soosivaks. Näiteks on saada külluses suure energiasisaldusega sööke ja jooke.

Lapsena alguse saanud tüsedus ja ülekaal võivad Mäki sõnul jätkuda ka täiskasvanueas.

«Lapsena või nooruses alguse saanud ülekaal on seotud täiskasvanuea ülekaalu ja tüsedusega ehk tihtipeale jätkub ülekaal või tüsedus ka täiskasvanuna,» sõnas Mäki.

Mäki sõnul võib ülekaalu ja tüsedust reguleerida ka maksudega.

«Ühiskondlikus plaanis näiteks tervisemaks, ehk toote kahjulikkuse maks võiks olla üks võimalus. See oleks seotud tootele lisatud suhkruga. Lisaks võiks piirata ebatervislike toodete turustamist lastele,» ütles Mäki.

Tagasi üles