L, 1.04.2023

Kreeka võimud loodavad Lesbose kriisi nädala jooksul lõpetada

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kara Tepe pagulaslaager.
Kara Tepe pagulaslaager. Foto: Angelos Tzortzinis/AFP

Kreeka võimud loodavad Lesbosel nädala jooksul lõpetada kriisi, mis sai alguse, kui ilmselt tahtlikult süüdatud põlengus hävines suur osa Moria pagulaslaagrist.

Sisserändajad, kelle seas ka eakad ja lapsed, on maganud viimasel ajal kohati lausa palja maa peal.

Võimuesindajad on püstitamas uut 3000 kohaga põgenikelaagrit Kara Tepes, mis jääb praeguse hävitatud laagri asukohast paari kilomeetri kaugusele.

Kreeka peaminister nõudis pühapäeval Euroopa Liidult rohkem vastutust, et tulla toime migrantidega; seniks lubavad Kreeka võimud 12 000 tulekahju tõttu kodutuks jäänud migrandi ja varjupaigataotleja lühiajalist paigutamist uude telklinnakusse.

Kreeka peaminister Kyriákos Mitsotákis süüdistas mõnd Moria laagri elanikku Lesbose saarel katses valitsus laagri mahapõletamisega surve alla panna. 

Ta ütles pühapäeval Thessalonikis pressikonverentsil, et Euroopa ei saa rändeküsimuses teist korda ebaõnnestuda.

Inimõiguslased olid Moria laagris valitsevate tingimuste pärast mures juba ammu, kuna 2750 inimese jaoks mõeldud linnakusse oli Türgist üle mere tulnud juba 12 500 inimest. 

Pärast põlengut on migrandid protestinud selle vastu, et Kreeka võimud ei luba neid Lesboselt mandrile. Saareelanikud seevastu on mures, et Lesbos muutub migrantide tallermaaks. 

Mitsotákis kinnitas, et ta on rääkinud vähemalt osa inimeste Moriast ümberpaigutamisest nii Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni kui ka Saksamaa kantsleri Angela Merkeliga. 

Seniks aga püstitab Kreeka sõjavägi nelja ja poole kilomeetri kaugusel põlenud laagrist uut telklinnakut. 

Kreeka immigratsiooniministri Nótis Mitarákise sõnul peaks pühapäeva õhtul uude laagrisse asuma tuhatkond inimest, aga kõigi ümberpaigutamine võtab mitu päeva aega. 

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles