Lukašenko: korraldasime valimised, saime tulemuse, sellega on kõik

Valgevene president Aleksandr Lukašenko Sotšis 14. september 2020.

FOTO: TASS/Scanpix

Valgevene president Aleksandr Lukašenko "pani punkti" Valgevene opositsiooni vaidlustatud presidendivalimiste tulemuste küsimusele.

«Korraldasime valimised, saime tulemuse. Sellega on punkt. Ilmselt aitab ühiskonna ärevile ajamisest. Järgmised presidendivalimised tulevad pärast põhiseaduse vastuvõtmist. Nagu otsustame, nii ka tuleb,» ütles Lukašenko BelTA teatel kohtumisel riigi poliitilise aktiiviga.

President arvas: «Tänaseks on aeg anda ühiskondlik-poliitilisele elule uus tõuge.»

«Tähtis on tekitada ühtne nägemus, milline peab tulevikus olema meie riik, selle riiklik korraldus. See on põhiseadus,» arvas Lukašenko. 

Põhiseaduse muudatusi arutatakse presidendi sõnul ülevalgevenelisel rahvakogul koos ühiskondlik-poliitiliste ja majandusküsimustega.

«Me peame panema paika muu hulgas ka põhiseaduse muudatuste plaani. Ja enne seda töötame läbi parteide osas ja muudes küsimustes, et näha juba, millises valguses me oleme. Seepärast on ülevalgevenelise rahvakogu ettevalmistamine lähipäevade tähtsaim poliitiline ülesanne,» sõnas Lukašenko meenutades, et see kavatsetakse korraldada detsembris-jaanuaris.

Lukašenko ütles, et võimud ei lubanud ega luba viia ellu Valgevene riigi hävitamise stsenaariumi.

«Nüüd võime vaadata tagasi ja eritleda üksipulgi erinevaid järke meie riigi hävitamise stsenaariumist, millel me õnneks ei lasknud ega lase teoks saada,» ütles Lukašenko BelTA teatel.

President ütles: «Riigi sündmuste järk-järguline eritelu toob välja Valgevene isegi mitte vastaste, vaid suisa agressorite tegelikud kavatsused, nad valmistusid praeguseks... ajaks hoolikalt viimased kümme aastat.»

«Et kiskuda maha kohe kõik maskid, nimetagem mängijad. Üleilmsete keskuste tasemel on need esmajoones Ameerika Ühendriigid, täpsemalt nende nõndanimetatud demokraatia toetamise fondide võrk. Euroopa maailmajaos tegutsesid innukalt USA satelliidid: Poola, Leedu, Tšehhi ja kahjuks meie Ukraina,» loendas Lukašenko.

Tema sõnul täitis iga riik neist oma osa: "Tšehhi on ammusest ajast olnud ressursside sõlmpunkt, Poola algul meedihaudejaam (Belsat, Nehta jt), seejärel pagulasorganite asupaik."

«Astravetsi tuumajaama peale ärritunud Leedu kui Valgevene-Euroopa suhete ramm. Ukraina sai vaatamata meie vankumatule toetusele (näiteks terviklikkuse küsimuses ja muus), vaatamata meie suhete vaimule poliitiliste provokatsioonide eelpostiks,» lisas Lukašenko.

«Sel viisil näeme selgelt selle protsessi subjekte, selle teostajaid ja mahitajaid. Korraldajate taktika rajanes Ameerika klassikalisel värviliste revolutsioonide õpikul, see on kõigile tuntud Gene Sharp,» ütles ta.

Kolmapäeva hommikul süüdistas ka Vene välisluure juht Sergei Narõškin USA-d, et see üritab korraldada Valgevenes värvilist revolutsiooni ja põhiseadusevastast riigipööret. 

Tagasi üles
Back