Nende edasikulgemise peatasid tol hetkel pääslat valvanud Scoutspataljoni sõdurid. Kuigi kuus eestlast ja avaliku info kohaselt umbes samas suurusjärgus Prantsuse sõdureid sai viga, õnnestus nurjata islamistide plaan nii edasi baasi pääseda kui ka seal teenivad inimesed õhku lasta.
Erioperatsioonide väejuhatuse ülem kolonelleitnant Margus Kuul rõhutab, et ta ise seal ei viibinud – ega olnud seal ka tema alluvad –, aga möönab talle teadaoleva info põhjal siiski, et Eesti sõduritel oli tolle rünnaku tõrjumisel määrav roll.
Tolle sündmuse erakorralisuses ei kahtle ka kaitseministeeriumi poliitika planeerimise osakonna juhataja Tuuli Duneton. Prantsusmaa kolleegidega asju ajades on ta ise kuulnud kiidusõnu Eesti kaitseväelaste tegevuse kohta rünnaku tõrjumisel.
«Värava valvamine ongi niivõrd kriitilise tähtsusega võime,» ütleb Duneton. «Prantslased hindavad väga, et eestlased julgesid vastu hakata.»
Islamistid pigem pelgavad
Mulluse intsidendi ajal Gaos teeninud kapten Edgar Pau arvab, et pärast toda vahejuhtumit sealset Barkhane’i missiooni baasi enam väga rünnata ei taheta.
«Arvatakse, et rünnakule eelnes väga pikk ja ressursimahukas eeltöö. See, et nad läbi kukkusid, oli väga hea,» räägib Pau. «Üldise kuvandi mõttes: nad tulid, lasid ennast õhku ega tapnud kedagi – ei eestlasi, prantslasi ega kohalikke –, vaid kukkusid läbi. Jah, vigastusi oli, meditsiinis (arstiabi saamas – toim) käis väga palju inimesi, aga hukkunuid ei olnud.»
Pau sõnul paistab, et islamistid üldiselt ei tahagi väga Barkhane’i vägedega vastakuti minna. «Nad võivad sõdida kohaliku armeega, pidada tulevahetusi nende grupeeringutega, aga pigem väldivad Barkhane’i üksusi, kellel on teadmised, taktika, tulejõud, masinad,» sõnab ta.