N, 2.02.2023

Võimuvaakumisse langenud Kõrgõzstani liidrid on kadunud

Võimuvaakumisse langenud Kõrgõzstani liidrid on kadunud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Peaministriks kippuva rahvuslase Sadõr Džaparovi toetajad kogunesid täna Biškekis. Teaolevalt on tema poolehoidjaid sõitnud pealinna kokku mitmelt poolt Kõrgõzstanist.
Peaministriks kippuva rahvuslase Sadõr Džaparovi toetajad kogunesid täna Biškekis. Teaolevalt on tema poolehoidjaid sõitnud pealinna kokku mitmelt poolt Kõrgõzstanist. Foto: VLADIMIR PIROGOV / REUTERS / SCANPIX

Samal ajal kui Kõrgõzstanis püsib võimuvaakum, kuna parlamendisaadikud ei saanud kokku kvoorumit riiki haaranud poliitilise kriisi arutamiseks, on president Sooronbaj Džeenbekov endiselt kadunud.

Kuigi Džeenbekovi kantselei väidab, et president viibib Biškekis ning osaleb isiklikult kõnelustes eri poliitiliste jõududega, pole teda avalikkuses nähtud alates sellest, kui riigis puhkesid pühapäevaste parlamendivalimiste järel rahvarahutused. Opositsiooni ja vaatlejate hinnangul tagas presidendile lojaalsete parteide valimisedu ulatuslik häälte ostmine.

Kuigi valimistulemused on praeguseks tühistatud, püsivad Kõrgõzstanis pinged ning paljude parlamendiliikmete kinnitusel pole võimalik edasi liikuda ilma Džeenbekovi tagasiastumise või tagandamiseta.

Opositsioonijõud väidavad, et praegu on nende kontrolli all prokuratuur, riikliku julgeoleku nõukogu ja siseministeerium.

Venemaa ütles täna, et Kõrgõzstan on langenud kaosesse ning julgeolekuleppe alusel on Moskval kohustus takistada riigi võimu täielikku lagunemist.

End siseministri kohusetäitjaks nimetanud Biškeki politseikomissari Kursan Asanovi sõnul on Džeenbekovi asukoht teadmata, kuid politsei ei otsi riigipead taga.

Senine siseminister Kaškar Junušalijev on Asanovi väitel riigist põgenenud. «Kõrgõzstani siseminister on kadunud. Ta pages nagu argpüks niipea, kui rahutused algasid,» ütles Asanov. Ta lisas, et ei tea Junušalijevi praegust asukohta.

Kõrgõzstani julgeolekunõukogu asesekretäri Omurbek Suvanalijevi sõnul on teadmata ka peaminister Kubatbek Boronovi asukoht. «Julgeoleku kaalutlustel otsustati piirid sulgeda,» lisas Suvanalijev. 

Ummikseis püsib

Kõrgõzstani parlamendisaadikute kohtumine läinud ööl tulemust ei andnud, sest edasise suuna asjus puudub üksmeel.

Rahvaesindaja Rõskeldi Mombekov ütles RFE/RLile, et ööl vastu eilset kogunes ühte Biškeki hotelli küll 40 parlamendi liiget, et panna paika erakorralise istungi kuupäev, valida ajutine peaminister, kes paneks kokku valitsuse, ning otsustada Džeenbekovi tagandamise üle, kuid sellest ei piisanud, sest seadusliku otsuse langetamiseks olnuks tarvis vähemalt 61 saadiku osalust ehk kohal oleks pidanud olema üle poole 12-liikmelise kogu saadikutest.

Tegu oli teise katsega, mille parlament tegi kriis lahendamiseks.

Teisipäeval pärast erakorralist parlamendi istungit kuulutas ennast peaministriks populistlik poliitik Sadõr Džaparov ning sajad tema toetajad on saabunud Biškekki, kus püsib pinev õhkkond.

Vähemalt kaks rühma, millest üks koosneb mitmest valimistel kaotajaks jäänud erakonnast, on esitanud peaministri ametisse ka oma kandidaadi.

Parlamendi pressiesindaja väitel toetas Džaparovi peaministriks saamist umbes 70 parlamendisaadikut, kuid vaatlejate hinnangul ei pruukinud samuti hotellis toimunud hääletus olla seaduspärane.

Käreda rahvuslase Džaparovi vabastasid toetajad vanglast esmaspäevaöiste rahutuste käigus. Eile püüdsid tema toetajad tungida peaministri kantseleisse, kuid umbes pool tuhat vabatahtlikku kaitsjat moodustasid selle ette inimketi.

Poliitiliselt neutraalne vabatahtlik kaitseüksus kontrollib ka hoonet, kus asub president Džeenbekovi kantselei ja parlament.

Venemaa valmis sekkuma

Venemaa ütles täna, et Kõrgõzstan on langenud kaosesse ning julgeolekuleppe alusel on Moskval kohustus takistada riigi võimu täielikku lagunemist.

«Olukord näib nagu segadus ja kaos,» lausus Kremli kõneisik Dmitri Peskov pressikonverentsil.

Ta kinnitas ühtlasi, et Venemaa julgeolekuteenistuse FSB juht Aleksandr Bortnikov vestles Kõrgõzstani julgeolekunõukogu asesekretäri Omurbek Suvanalijeviga, kes täidab nõukogu juhi kohuseid.

Peskov lisas ka, et Kremli liitlasele Džeenbekovile Venemaal varjupaiga pakkumise küsimus pole praegu päevakorras.

«Esialgu sellest juttu ei ole. Olgem siiski järjekindlad ja arutagem küsimusi, mis tõusevad päevakorda, ega tegele mingite ennetavate aruteludega,» ütles ta ajakirjanikele.

Ajakirjanike küsimusele, kas ta teab midagi Džeenbekovi Venemaal viibimisest, vastas ta eitavalt. 

Märksõnad
Tagasi üles