Euroopa Parlament võttis neljapäeval vastu resolutsiooni, milles kritiseeritakse Bulgaaria valitsust ja peaminister Bojko Borisovit.
Euroopa Parlament kritiseeris Bulgaaria valitsust ja peaministrit
Bulgaarias toimuvad juba mitu kuud meeleavaldused, milles soovitakse Borisovi tagasiastumist korruptsioonisüüdistuste tõttu.
Resolutsiooni tekstis lepiti kokku napi häälteenamusega, 358:277. Parlamendiliikmed andsid «ühemõttelise toetuse Bulgaaria rahvale, nende õiguspärastele nõudmistele ning püüdlustele õigluse, läbipaistvuse, aruandekohustuse ja demokraatia saavutamisel».
Parlamendiliikmed tõrjusid Euroopa Rahvapartei (EPP) fraktsiooni püüdlusi resolutsiooni teksti parandamise käigus kärpida. Borisovi erakond on EPP fraktsiooni liige.
«Soovin öelda, et Bojko Borisov juhib Euroopa-meelset valitsust. Ta aitas kaasa euro kasutuselevõtule ning mis iganes probleeme praegu poleks, on ta alati toetanud õigusriigi mehhanismi, mille eest siin majas võidelnud oleme,» lausus arutelude käigus EPP fraktsiooni juht Manfred Weber.
«Valitsusi ei peaks muutma mitte meeleavaldused, vaid valimised, mis toimuvad järgmise aasta märtsis, kus kõik peaks osalema,» lisas Weber.
Neljapäevases resolutsioonis tõstatati ka «mure, et Bulgaaria parlament on vastu võtmas uut valimisseadust, samas kui korralised parlamendivalimised peaksid toimuma vähem kui seitsme kuu pärast».
EPP-s domineerivad Saksa sõsarerakonnad CDU ja CSU, lisaks toetab EPP Ungari peaministrit Viktor Orbáni.
Mitmed väiksemad rühmitused on palunud Orbáni ja tema Fideszi erakonna EPP fraktsioonist väljaviskamist, seni edutult.
Bulgaaria pealinnas Sofias kestavad pea kolm kuud korruptsioonivastased meeleavaldused, milles nõutakse valitsuse tagasiastumist väidetavate sidemete pärast riigi mõjuvõimsate oligarhidega.
Arvamusküsitluste kohaselt toetab 60 protsenti bulgaarlastest meeleavaldajate nõudmisi.
Möödunud nädalal tõstatas Euroopa Komisjon oma raportis, mis käsitles õigusriigi probleeme kogu EL-is, «tõsise mure» Bulgaaria kohtusüsteemi sõltumatuse pärast ning kritiseeris viimase edutust võitluses korruptsiooniga.