K, 4.10.2023

Kõrgõzstani peaminister võttis üle presidendi volitused

Facebook
Comments 1
Peaministriks kippuva rahvuslase Sadõr Džaparovi toetajad kogunesid täna Biškekis. Teaolevalt on tema poolehoidjaid sõitnud pealinna kokku mitmelt poolt Kõrgõzstanist.
Peaministriks kippuva rahvuslase Sadõr Džaparovi toetajad kogunesid täna Biškekis. Teaolevalt on tema poolehoidjaid sõitnud pealinna kokku mitmelt poolt Kõrgõzstanist. Foto: VLADIMIR PIROGOV / REUTERS / SCANPIX

Kõrgõzstani uus peaminister Sadõr Džaparov võttis neljapäeval üle presidendi ametikohustused pärast president Sooronbaj Džeenbekovi tagasiastumist valimisjärgse kriisi ajal. 

«Presidendi ja peaministri volitused on antud üle mulle,» ütles Džaparov toetajatele neljapäeval, kui ajutise presidendi positsioonist keeldus ka Kõrgõzstani parlamendispiiker. 

«Ma õnnitlen teid võidu puhul. Täna nihkusid kõik asjad paika,» ütles ta toetajatele peaministri ametihoone ees. 

Kõrgõzstanis puhkesid meeleavaldused pärast 4. oktoobri parlamendivalimisi, mille võitsid Džeenbekovile lojaalsed erakonnad. Opositsiooniparteide sõnul saavutati see hääle ostmisega. 

Valimistulemused tühistati, kuid kokkupõrkeid see ei leevendanud. Kokku sai puhkenud rahutustes viga üle 1200 inimese ja üks inimene hukkus. 

Džeenbekovist sai kolmas Kõrgõzstani president 2005. aastast, kes astus poliitilise kriisi tõttu tagasi. 

Algselt kavatses president tagasi astuda pärast uute parlamendivalimiste korraldamist, kuid Džaparov nõudis tema tagasiastumist koheselt. Džeenbekov kutsus Džaparovit ja teisi poliitikuid oma toetajaid pealinnast Biškekist tagasi tõmbama, et pealinna elanikud võiksid naasta rahumeelse elu juurde. 

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles