Tai kohus mõistis austraalia kirjaniku kuningakoja solvamise eest vangi

Jürgen Tamme
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tai kohus mõistis täna austraalia kirjaniku kolmeks aastaks kuningakoja liikmete solvamise eest vangi.


«Ta kirjutas kuningat, kroonprintsi, Taid ja monarhiat laimava raamatu,» selgitas kohtunik, kes määras talle kuue aasta pikkuse vanglakaristuse. Kergendavaks asjaoluks loetud süü omaks võtmise eest vähendas kohus mehe karistust kolme aasta võrra, vahendas AFP.

Varem Tai ülikoolis õppejõuna töötanud 41-aastane Harry Nicolaides on vahi all viibinud viimased viis kuud. Tai võimud andsid käsu tema vahistamiseks juba neli aastat tagasi, kui mehe enda initsiatiivil ilmus novell «Verisimilitude» (tõelähedus). Tema perekonna sõnul müüdi teost vaid kümmekond eksemplari.

Pärast kohtuotsuse väljakuulutamist ütles Nicolaides ajakirjanikele, et ta austab Tai kuningat, kuid tal soovitati kergema karistuse nimel end kohtus süüdi tunnistada.

«Ma olin teadlik, et seal [Tais] kehtivad segased seadused, kuid ma ei uskuned, et need ka minu suhtes rakenduvad,» ütles Nicolaides.

Mehe advokaadi Mark Deani kinnitusel soovivad nad kuninglikule perekonnale esitada armuandmispalve, sest tema kliendi vaimne tervis on vangistuses veedetud aja jooksul märgatavalt halvenenud.

Chakri dünastia üheksas monarh Bhumibol Adulyadej ehk Rama IX on konstitutsioonilise monarhina Taid juhtinud juba alates 1946. aastast. Kuningas on kõigi ühiskonnagruppide hulgas suur autoriteet ja temasse suhtutakse kui pooljumalasse.

Detsembris Tai uueks peaministriks saanud endine opositsioonijuht Abhisit Vejjajiva kinnitas ametisse astumisel, et kavatseb karmilt karistada kõiki neid, kes monarhia halba valgusesse seavad. Võimud on sulgenud umbes paartuhat kuningakoda solvavat veebiaadressi.

Tailased suhtuvad väga sallimatult igasugusesse kriitikasse nende kuningliku perekonna aadressil, seetõttu on karistused monarhi solvamise eest väga karmid.

2007. aastal määras Tai kohus šveitslasele Oliver Juferile monarhi piltide moonutamise eest koguni kümneaastase vanglakaristuse, kuid hiljem anti mehele armu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles