K, 8.02.2023

Prantsusmaa kutsub Aafrikat võtma kontroll oma tuleviku üle

Prantsusmaa kutsub Aafrikat võtma kontroll oma tuleviku üle
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Prantsuse välisministri Jean Yves Le Drian ja Mali peaministri Moctar Ouane kohtumine Bamakos.
Prantsuse välisministri Jean Yves Le Drian ja Mali peaministri Moctar Ouane kohtumine Bamakos. Foto: Reuters/ScanPix

Prantsusmaa välisminister Jean-Yves Le Drian kutsus teisipäeval Prantsusmaad ja Aafrika riike suurvõimude ahnuse ja kiusamisega silmitsi seistes ühte hoidma.

Kongo Vabariigi pealinnas Brazzaville'is toimunud kõrgetasemelisel seminaril kõneledes ütles Le Drian, et maailma iseloomustab jõhkrus ja võimude omavaheline rivaalitsemine. «Meie peame ühte hoidma,» ütles ta.  

Välisminister osutas 1940. aasta 27. oktoobri Brazzaville'i manifestile, millega kindral Charles de Gaulle kutsus tollase Prantsuse Kongo pealinnas kõiki Prantsusmaa Aafrika kolooniate vabu jõude oma selja taha, kui natsid olid Prantsusmaa alistanud. 

Le Driani sõnul aitas toonane manifest taastada kontrolli oma saatuse üle ning nüüd tuleks seda taas teha. Le Drian ei nimetanud riikide nimesid, kuid vihje kõneles selgesti murest Aafrika majandusliku sõltuvuse ja tema ressursside röövkasutuse pärast, mille taga on Venemaa, Hiina ja teised.

Prantsusmaa välisministri kõnet kuulasid endiste Prantsuse kolooniate Kongo, Kesk-Aafrika Vabariigi ja Tšaadi presidendid, samuti kunagi Belgiale kuulunud Kongo Demokraatliku Vabariigi president.

Prantsusmaa lähedane liitlane, Tšaadi president Idriss Déby toetas Driani öeldut, kuid lisas, et rohkem ja paremini tuleb võidelda ka Saheli piirkonnas maad võtva džihadismiga ning tõrjuda tuleb vaesust. 

Kongo DV president Félix Tshisekedi ütles, et terrorism on «meie sajandi nuhtlus» ja Aafrika riikidel tuleb sellega koos võidelda. Ta osutas, et Kongo DV idaosas panevad relvastatud rühmitused toime kirjeldamatuid vägivallategusid, eriti naiste ja tütarlaste kallal. 

Märksõnad
Tagasi üles